Bir Yazılım Mühendisi Olmak İçin Yeterli Özelliklere Sahip misiniz?

Gelecekte kariyerinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız bu teste bir göz gezdirmek ve fikir edinmek isteyebilirsiniz.

Bir Yazılım Mühendisi Olmak İçin Yeterli Özelliklere Sahip misiniz?

Yazılım mühendisi olmak isteyenler için sade bir test hazırladık. Gelecekte kariyerinizi bu yönde geliştirmek istiyorsanız bu testi takip etmek, bir fikir edinmekte fayda olabilir.

Geleceğin en çok kazanç getiren mesleklerinin teknoloji dünyasının içinden geçtiğini görmüş olmalısınız. Bu yüzden kariyerini bu doğrultuda geliştirmek isteyen pek çok genç olduğunu tahmin etmek zor değil. Ancak bu çok kolay da değil. Hem rekabet, hem de talebin çok olduğu meslek dallarından olan "Yazılım Mühendisliği" için erken adımlar atmak gerekiyor. Yazılım mühendisi olmak için aşağıdaki soruları cevaplamanız ve kendinizi ölçümlemeniz mümkün. Kurumsal firmalarda yazılım mühendislerinin 4 bin ile 6 bin TL maaş aldıklarını düşünürsek, gelecekte bu yönde kariyer yapmak için bu teste göz atmakta fayda olabilir. 

Program yazmayı hiç denediniz mi? Bunu sevdiniz mi?

Okul sıralarında kendinizi mutlaka yoklamışsınızdır, program yazmak sizin için uygun olabilir mi? C++, C# ya da Java, Javascript / HTML /CSS gibi programlama dillerine ilginiz var mı bunları hiç araştırıp ne gibi platformlarda kullanılabileceği hakkında bilgiler ediniz mi?

Sevdiğiniz dersler nelerdir?

Matematik, geometri, fizik veya mantık gibi pozitif bilimlere yönelik dersleri seviyor musunuz? Trigonometri nedir biliyor musunuz? Lise sıralarında bu derslerden aldığınız notların ortalamaları yüksek mi?

Hangi üniversiteyi seçeceksiniz?

Teknolojiye olan bu merakınız, yükseköğreniminizi teknolojik bir bölüm seçecek kadar kuvvetli kılıyor mu? Teknolojik akademik derslerin neler olduğunu araştırdınız mı? Bunlarla ilgili ön bilgileriniz var mı?

Araştırmacı bir ruha sahip misiniz?

Size verilen ödevlerde kendi araştırma metotlarınızı kullanıyor musunuz? Yaptığınız araştırmalar farklı ve doyurucu sonuçlar olarak değerlendiriliyor mu? Yazılımla ilgili kütüphanenizde ki kitapların sayısı romanlardan fazla mı?

Mesleki iletişim kuruyor musunuz?

Yazılım mühendisliği okuyan ya da bu işi profesyonel olarak yapan arkadaşlarınız var mı? Onlarla meslekleri hakkında konuşuyor musunuz? Mesleğin temel ilkelerini onlardan öğreniyor ve zorluklarını, avantajlarını biliyor musunuz?

Farkların farkında mısınız?

Yazılım mühendisi ile yazılımcı arasındaki farkı biliyor musunuz. Her iki mesleğin birbiri ile olan farklılıkları ve bağlantı noktalarının farkında mısınız?

Sonuç

Yukarıdaki soruların hepsine evet diyorsanız bir yazılım mühendisi olmamanız için hiçbir sebep yok. Ancak yukarıdaki basit testin yarısına bile "evet" demiş olmak sizin için hala parlak bir gelecek olabileceğinin de bir ifadesi.

Hangisi Önce Geliyor, Kariyer mi Yoksa Hayat Tecrübesi mi?

Bir Satır Kod Yazmadan Teknoloji Üzerine Kariyer Yapmanın 5 Yolu

LinkedIn Job Search İle İş Parmaklarınızın Ucunda

YORUMLAR