Oyun Nasıl Yapılır?

Oyun nasıl yapılır? Oyun hangi programlama dili ile yazılır? Bu yazımızda pek çok kişinin merak ettiği bu sorulara ışık tutacağız.

Oyun Nasıl Yapılır

Oyun Nasıl Yapılır? - Son zamanlarda ülkemizde de önemli bir noktaya ulaşmaya başlayan oyun sektörü, geleceğin parlak alanlarından birisi gibi gözüküyor. Peki bilgisayar oyunu, konsol oyunu ve mobil oyun nasıl yapılır? Eğer bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Oynamadan Geçmemeniz Gereken En İyi 5 Flash Oyun
İNTERNET

Oynamadan Geçmemeniz Gereken En İyi 5 Flash Oyun

Bilgisayarınızda oyun oynayabilmek ve eğlenceli zamanlar geçirebilmek için illa ki yüksek fiyatlı donanımlara ihtiyacınız yok. Bu yazımızda yalnızca internet bağlantısı ile oynayabileceğiniz En İyi 5 Flash Oyun ile karşınızdayız.

Oyun Yapımı Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Kaliteli bir oyun dendiğinde aklımıza gelen şirketleri Rockstar Games, Ubisoft, Electronics Arts, Crytek ve Bungie gibi sıralamamız mümkün. Bu şirketler dünya genelinde binlerce çalışana sahipler ancak bu, az sayıda kişinin oyun yapamayacağı anlamına gelmiyor. 

Oyun Nasıl Yapılır?

Bir oyun geliştirmek için öncelikle oyun motoru adı verilen yardımcı programlardan yararlanmak gerekmektedir. Paralısından ücretsizine kadar pek çok oyun motoru ise şu an oyun geliştiricilerine hizmet etmektedir. Unity 3D, Unreal Engine, CryEngine ve Game Maker gibi programlarla oyunlar yapılabildiği gibi bazı büyük firmalar ise kendi oyun motorlarını geliştirmektedirler.

Böylece oyunlarında daha esnek bir yapıyla kaliteli işler ortaya koyabilmektedirler. Örneğin, GTA'nın yapımcısı olan Rockstar Games kendi oyun motorunu kullanmaktadır. Oyun motorlarıyla grafik, animasyon, ses ve modellerin birbiriyle ilişkisi kodlanır.

Oyun Hangi Programlama Dili ile Yazılır?

  • C#
  • JavaScript
  • C++

Programlama Becerilerinizi Geliştirmek için En İyi 9 Kodlama Oyunu
OYUN

Programlama Becerilerinizi Geliştirmek için En İyi 9 Kodlama Oyunu

Programlama, ne yaptığınızı öğrendikten sonra oldukça eğlencelidir; ancak bu noktaya gelmek yorucu bir yolculuk olabilir.

Oyun motorlarının yapısına göre farklı programlama dillerini kullanarak oyun yapabilirsiniz. Örneğin, Unity 3D ile C# ve JavaScript dillerini kullanabilirken CryEngine ile C++ dilini kullanabiliyorsunuz. Ancak açık konuşmak gerekirse Java, C# ve C++ en çok kullanılan oyun programlama dilleri arasında yer alıyor.

Bu dillerin donanım seviyesine daha yakın olması nedeniyle cihazları yormayacak ve daha fazla performans sağlayacak oyunlar yazılabiliyor. Mobil platformlarda ise şu an en çok kullanılan dilleri Java ve C# olarak söyleyebilirim. Oyun programlamaya başlayacakların bu programlama dillerinden en az bir tanesine adapte olması gerektiğini de belirtmeliyim.

Oyun Nasıl Yapılır -1

Oyun Stüdyolarında Kaç Kişi Çalışıyor?

Giriş paragrafında da belirttiğim gibi son yıllarda oyun sektörüne ciddi yatırım yapıldı. Böylece hem oyuncu hem de oyun geliştirici sayısında artış yaşandı. Bazı oyun motorlarının da platform bağımsız oyun geliştirmeyi desteklemesiyle iki kişiden başlayan oyun ekipleri oluşmaya başladı.

Bu noktada oyun bazlı birkaç kişiden binlerce kişiye kadar çalışanlı şirketlerden bahsetmemiz mümkün. Çalışan sayısı mobil oyunlarda daha düşükken bilgisayar oyunlarında ve konsol oyunlarında çok ama çok daha yüksek seviyelerde bulunabiliyor.

Oyun Yapmaya Nasıl Başlarım?

Eğer kararınız bir mobil oyun yapıp gelir elde etmek ise önünüzde aşmanız gereken uzun bir yol bulunuyor. Ancak ilk etapta programlama dili ve oyun motoru kullanmayı öğrenmelisiniz. Ayrıca hangi programlama dilini öğrenip, hangi oyun motorunu kullacağınızı da uzun süre düşünmeniz gerekiyor.

Bu aşamaları atlattıktan sonra oyunda kullanacağınız grafikler için biraz destek almanız gerekecek. Ancak ben yetenekliyim çizerim diyorsanız da Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi grafik programlarına hakim olmalısınız. Eğer grafikleri oluşturmakta sıkıntı çekerseniz de yanınıza bir ortak bulabilir ya da bazı internet sitelerinden ücretli ve ücretsiz olarak grafikler edinebilirsiniz.

Bundan sonrası ise artık oyunu kodlayıp son haline getirmek, hemen ardından da markete yüklemek. Başarılı bir oyun programcısı olmak için uzun süreler tecrübe edinmeniz ve programala kültürüne aşina olmanız gerekiyor. Bazı üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde Oyun Programlama adı altında verilen dersi de alarak iyi bir oyun programcısı olabilirsiniz. Ayrıca özel kurslara yazılabileceğiniz gibi internet üzerinden eğitim videoları da izleyebilirsiniz.

YORUMLAR