Facebook Arama Geçmişinizi Nasıl Silebilirsiniz?

Facebook üzerinden yaptığınız tüm aramalar Facebook’a kaydediliyor. Facebook üzerinden yaptığınız aramalardan kurtulmanız mümkün.

Facebook Arama Geçmişinizi Nasıl Silebilirsiniz?

Facebook üzerinden yaptığınız tüm aramalar Facebook’a kaydediliyor. Bunun sebebi tekrar yapacağınız aramalar için işinizi kolaylaştıracak bir veri tabanı desteği yaratmak. Bu geçmişe yönelik kayıtlardan kurtulmak mümkün.

Facebook arama çubuğunda yaptığınız aramaların kaydedilmesi hoşunuza gitmeyebilir. Zaman içinde bunun çeşitli olumsuz sonuçları olacağına inanabilirsiniz, hatta belki bazı arkadaşlarınız bu aramaları bir şekilde görürse alay konusu olmanız bile söz konusu olabilir. Aklınızdan böyle düşünceler geçiyorsa, rehberimizi takip edin. Facebook arama geçmişini hemen temizlemeniz sadece birkaç dakikanızı alacak. 

Facebook’a giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki “ok” ikonuna tıklayın. Açılan düşey menüden Hareketler Dökümünü seçin. 

Gelen sayfada, sol tarafta yer alan menüde çok fazla seçenek görebilirsiniz. Onun için "Daha Fazla" sekmesini tıklayarak “Ara” seçeneğini bulun. 

Yeni sayfa sizin aramalarınızın kaydedildiği bölüm olacak. Burada sağ üst köşede “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğine tıklayarak tüm arama kayıtlarını silebilirsiniz. Aynı zamanda aramalarınızın nasıl görünmesini istediğinizi de bu sayfada kurgulamanız mümkün olabilir. Bu kurgulama esnasında aramalarınızın “Zaman Tüneli” görüntüleme seçeneklerini ya da kimlerin bu bilgilere erişebileceğini seçmeniz mümkün.

Ancak hiçbir arama kaydınızın Facebook sayfalarınızda yer almasını istemiyorsanız tümüyle aramaları kaldırmayı seçmeniz yeterli olacaktır. Bunu sık sık yaparak bu bölümü temiz tutabilirsiniz.

Tüm kayıtlar silindikten sonra sayfalarınız böyle görünecek. Artık sizin de geriye yönelik “Ben ne aramıştım” demek gibi bir şansınız yok. Yine de biraz zihninizi zorlayarak belki eski aramalarınızı gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Facebook üzerinde alınması gereken pek çok güvenlik önlemi var. Özel hayatınızın kötü niyetli amaçlar için kullanılmasını engellemek ise tamamen sizin elinizde. Tamindir.com’da sıklıkla verdiğimiz Facebook tavsiyelerini takip etmeyi unutmayın.  

Facebook Yorumlarınıza Çıkartmalar Ekleyin!

Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi

Facebook Artık Güvenli Değil

YORUMLAR