Facebook Hakkında Doğru Sandığınız 9 Hurafe

Facebook ile ilgili kulaktan dolma ve yanlış bilgileri öğrendiğinizde Facebook’a bakışını ve kullanım alışkanlığınız değişecek.

Facebook Hakkında Doğru Sandığınız 9 Hurafe

Bir ürün ne kadar çok fazla kullanılır ve kitlelere yayılırsa, hakkında o kadar fazla hurafe çıkar. Sosyal ağ Facebook için de bu geçerli. Facebook ile doğru olduğunu sandığınız 10 önemli yanlış var. Bunları hemen sıralıyoruz ve sizi bu hurafelerden kurtarıyoruz. İşte, sosyal ağın kıralı, üstünlüğü tartışılamayan Facebook hakkında yanılgıya düştüğünüz, doğru ve mümkün olabileceğine inandığınız 9 hurafe.

Bu kulaktan dolma bilgileri öğrendiğinizde Facebook’a bakışını ve kullanım alışkanlığınız değişecek. Hemen başlayayım da meraktan kurtulun. 

Hurafe 1: Kullanıcılar profillerini görüntüleyenleri görebiliyormuş

Böyle bir olasılık yok, sakın inanmayın. Üstelik bunu açığa çıkaracak bir "Facebook cinliği de" yok. Hiçbir uygulama, ya da benzeri bir destekle bunu görebilmeniz mümkün değil. Yani profil sayfanızda herkese açık” seçeneğini kullanıyorsanız fotoğraflarınızı ve paylaştıklarınızı kimin, kaç kere görüntülemiş olduğunu bulmanız imkansız.

Hurafe 2: Arkadaşlarınızdan gelen mesajlar “güvenlidir”

Ne kadar büyük bir yanılgı. Elbette arkadaşlarınız size zarar vermek istemezler bunda haklı olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda arkadaşlarınızın hesaplarından gönderilmesi muhtemel anlamsız mesajlar da alabilirsiniz. Facebook virüs ve kötücül yazılımları çok yaygın. Daha da çok yayılmak için elbette kullanıcıların arkadaş listelerini kullanıyorlar. Bundan dolayı dikkatli olmakta fayda var.

Hurafe 3: Facebook bir gün paralı olacakmış

İnanın bana Facebook’un kullanıcıların parasına pek ihtiyacı yok. O kadar çok reklam geliri var ki. Ama yine de bu söylenti birkaç ayda bir sosyal ağlarda şöyle bir kendini göstermeden duramıyor. Buna pek kulak asmayın siz, sosyal iletişiminize devam edin. Para falan isteyen yok.

Hurafe 4: Facebook fotoğraflarımızı reklam şirketlerine satıyormuş

Buna inanıyor ya da doğru olduğunu düşünüyorsanız, üzgünüm ama fena kandırılmışsınız. Evet, Facebook resimlerimizi kontrol ediyor, bu doğru. Ancak bunu başkalarından resim çalıyor muyuz, ya da telif hakkı olan resimleri paylaşıyor muyuz diye kontrol etmek için yapıyor. Yoksa kimseye kalkıp fotoğraflarımızı pazarladığı falan yok. Öte yandan Facebook Kullanım Şartları’nda profillerde kullanılan ve paylaşılan her görselin telif hakkının kullanıcıya ait olduğu da belirtiliyor. Yani Facebook böyle bir tutum sergilerse kullanıcılarıyla davalık olabilir. Neden bunu riske alsın.

Hurafe 5: Facebook’tan ayrılmak çok kolaymış 

Facebook’tan uzak durmak kolay olabilir ancak tüm verilerinizi silerek Facebook üyeliğinden çıkmak o kadar kolay değil. Prosedürleri oldukça uzun zaman alabiliyor. Evet Facebook’da bir hesabı askıya alma ve silme seçeneği var ama o kadar da hızlı işlemiyor. Facebook hesabının tamamen silinmesi 15 gün zaman alıyor. Bu süre sonunda siz artık tekrar hesabınızı aktif edemiyorsunuz. Ancak tüm verilerinizin sosyal medyadan ve kullanıcıların entegrasyonundan silinmesi aylar sürebiliyor. Yani siz Facebook’tan çıktım sanıyorsunuz ama o sizi bayağı uzun bir süre takip etmeye devam ediyor.

Hurafe 6: Facebook’u kullanmazsam o da hakkımda bir şey bilemez

Bu çok çocuksu bir düşünce. Maalesef böyle bir dünya yok. Facebook sosyal bir ağ ve milyarlarca insan kullanıyor. Sizin internette yaptığınız bir paylaşım (Facebook’da değil internette) bir şekilde paylaşılabilir, adınız bir yerlerde kullanılabilir, bir sosyal aktivitede bulunup haber olabilirsiniz. Bu durum Facebook üzerinde "gölge profilinizi" oluşmasını sağlıyor. Yani siz Facebook kullanmasınız da, kullanan arkadaşlarınız sizi bir şekilde bu çemberin içine dahil ediyorlar.

Hurafe 7: Facebook’a "Beğenmedim" butonu geliyormuş

Uzun zaman boyunca bu haber internette dolaştı. Herkes tıpkı "beğen" butonuna benzeyen bir anti-butonun geleceğini bekleyip durdu. Ancak Facebook bunun yerine farklı duyguları ifade eden emojiler kullanacağını açıklayınca, bu beklenti boşa çıktı tabi. Yani yine bir hurafenin kurbanı olduk ve basit bir “beğenmedim” butonunu boş yere bekledik.

Hurafe 8: Facebook çok kalabalıkmış, bazı hesaplar silinecekmiş

Hesaplar kullanılmıyor bile olsa Facebook bunu yapmıyor, yapmadı, yapmaz. Öte yandan siz hiç Facebook’un "durun, çok kalabalık oldu bazıları insin" dediğini duydunuz mu? Aslında bu söylenti çok eski. Artık popülerliğini kaybetti ama yine de bir yerlerden kulağınıza gelme ihtimali elbette var. Facebook kullanılmayan hesaplardan sadece “beğen” seçeneklerini siliyor. Bunu da şirketlerin aylık “beğen” butonu reklam istatistiklerinin doğru görünmesi için yapıyor. Aktif olmayan hesaplardan “beğenme” seçeneklerinin silinmesi, daha doğru ve istatistiklere ulaşmasına olanak veriyor. Hepsi bu.

Hurafe 9: Facebook benden kimlik istedi

Bu bir dolandırma yöntemi ve genellikle yeni kullanıcıların düştüğü bir tuzak aslında. Facebook kimlik isteme süreci genellikle soyadlarını değiştirirken ya da tamamen isim değiştirmeye kalkıştığınızda karşınıza çıkabiliyor. Diğer yandan ilk üyeliğiniz sırasında bir kimlik belgesi falan istenmiyor. Ancak birisi sizin hesabınız hakkında şikayette bulunursa hesabınız askıya alınabiliyor. Bunu geri alabilmek için bazı sıkıntılar yaşamanız söz konusu olabiliyor. Yoksa ilk üyeliğinizde ve daha sonrasında kimlik bildirimi yapmıyorsunuz.

Facebook Kullanıcı Veritabanını Reklam Şirketlerine Açıyor

Bu 9 Facebook Kullanıcı Tipinden Hangisi Sensin?

YORUMLAR