Güvenli İnternet için Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz En İyi 10 Windows Programı

Güvenli internet için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi 10 Windows programını listeledik.

Güvenli İnternet için Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz En İyi 10 Windows Programı

İster interneti avucunuzun içi gibi bilen deneyimli bir kullanıcı olun, isterseniz de internet ile yeni tanışmış biri olun, Windows işletim sistemli bir PC sahibi iseniz sistem güvenliğini sağlamak için bir güvenlik programı kurmanız şart. Bu noktada üst koruma sunan antivirüs programlarını tercih edebilir veya PC’nizde önyüklü gelen ücretsiz güvenlik yazılımını kullanmaya devam edebilir veyahut Windows’un kendi güvenlik programı Defender’ı kullanabilirsiniz. Peki bu seçeneklerden hangisi tercih edilmeli?

Günümüzde ama ücretli ama ücretsiz güvenlik yazılımı kullanmak şart oldu. Hacker’lar sürekli iş başındalar ve gerek masaüstü bilgisayarımıza gerekse de mobil cihazlarımıza sızmanın yolunu arıyorlar. Bu noktada işletim sisteminin yapısı tabii ki de çok mühim ancak son kullanıcı olarak biz de kişisel verilerimizi korumak adına üstümüze düşeni yapmamız gerekiyor. Klasik güvenlik önlemlerine değinmek istemiyorum; Zira artık her kanalda kullanıcıların sistemlerini, verilerini güvende tutmaları için yapması gerekenler söyleniyor ve artık ezberlik. Bu blog yazımız güvenlik yazılımı kurmak isteyen ancak yüksek fiyat etiketlerinden dolayı pek sıcak bakmayan kullanıcılarımız için hiçbir ücret ödemeden başka bir deyişle ömür boyu bedava kullanacakları en iyi antivirüs programlarını belirtmek.

360 Total Security:

Ücretsiz tam koruma sağlayan antivirüs programları arasında üst sıralarda olan 360 Total Security, sisteminizi gerçek zamanlı olarak virüslerden korumanın yanı sıra zamanla yavaşlayan bilgisayarınızın eski hızına kavuşmasına, başlangıçta otomatik başlayan öğeleri denetleyerek açılışın hızlanmasına, sisteminizde gereksiz yer işgal eden dosyaları temizleyerek sistemin rahat bir nefes almasına yardımcı oluyor. Sistemin yanı sıra harici depolama birimlerini de (usb bellek, hdd gibi) derinlemesine tarayarak dışarıdan virüs sızmasını engelleyen 360 Total Security’nin geniş incelemesine 2016'nın Vazgeçilmez Güvenlik Yazılımı Neden 360 Total Security Olacak? İşte Sebepleri yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Avast Free Antivirus:

Avast’ın her yıl daha da geliştirip yenileyerek sunduğu ücretsiz antivirüs programı da tercihiniz arasında olmalı. Virüs, casus yazılım, trojan aklınıza gelebilecek her türlü zararlıyı sistemden uzak tutan ve sürekli güncellemelerle en yeni güvenlik tehditlerini çok geç olmadan algılayabilen Avast Free Antivirus’ün özelliklerini saymakla bitiremeyiz. Sistemi derinlemesine tarayarak güvenlik risklerini ortaya çıkarma, kullanıcının güvenli olduğunu düşündüğü ancak hacker’ların müdahale ettiği web sitelerinden koruma, aynı ağa bağlanan cihazları tarama, bankacılık ve ödeme işlemlerinde üst düzey koruma sağlayan özel tarayıcı, kullanıcının belirlediği şifrelerin güvenliğini sorgulama ve daha pek çok özellikten ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

AVG AntiVirus Free:

Sistemde varlığını hissettirmeden gerçek zamanlı koruma sağlayan AVG AntiVirus Free de sürekli güncellenen ücretsiz güvenlik programları arasında ve 200 milyondan fazla aktif kullanıcının tercihi. Her seviyede kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği şekilde dizayn edilmiş arayüze sahip programın virüs, casus yazılım ve diğer zararlı yazılımları engelleme dışında en çok zararlı linklerin paylaşıldığı ortam olan sosyal ağları denetleme, tüm cihazları uzaktan yönetme (deneyimsiz arkadaşınız veya ailenizdeki bir kişinin bilgisayarını tarayıp güvenliğinden emin olmanız mümkün) ve PC virüslerini mobil cihazı kullanarak tarama ve temizleme gibi yetenekleri bulunuyor.

Avira Free Antivirus:

Olur olmadık zamanda uyarı çıkartıp sizi rahatsız etmeyen veya oyununuzun ortasında derinlemesine tarama yapmak yerine bir süreliğine etkin taramayı durdurarak sistemi yavaşlamasını engelleyen, oyun zevkinizi bozmayan bir antivirüs programına ihtiyacınız varsa Avira Free Antivirus’e göz atmanızı öneririm. Sistemde çalışıp çalışmadığı belirsiz olmasına karşın korumayı sürdüren antivirüs programı virüs ve diğer zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamak ve casus yazılımları, reklam yazılımları kaldırmakla birlikte arama sonuçlarında güvenlik derecelendirmeleri sunarak kötü niyetli web sitelerinden uzak durmanızı sağlıyor.

Ad-Aware Free Antivirus+:

Hızlı ve etkili aynı zamanda ücretsiz olmasına karşın özellikleriyle şaşırtacak bir antivirüs programı arıyorsanız Ad-Aware Free Antivirus+’a göz atmanızda fayda var. Sistemi gerçek zamanlı koruma, indirilen dosyaları tarayıp PC’ye zarar verme tehlikesi içeren dosyaları silme, oyun oynarken veya film izlerken çoğu kullanıcının şikayet ettiği derinlemesine tarama yaparak sistemin yavaşlamasını durumunu ortadan kaldırma oyun modu ve daha pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Microsoft Security Essentials:

Windows 8, 8.1 veya 10 kullanıcısı iseniz daha etkin koruma sağlayan Windows Defender’dan dolayı tercih etmeyeceğiniz bir güvenlik programı ancak Windows 7 kullanıcısıysanız yazılım devi Microsoft’un imzasını taşımasıyla listenize alabilirsiniz. Ekstra özellikler sunmasa da casus yazılımlara, virüslere, rootkit’lere, bootkit’lere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlamada oldukça başarılı. Tarama sisteminin biraz yavaş çalıştığını belirtmek gerek.

Comodo AntiVirus:

Sistemdeki şüpheli dosyaları tanımlama, herhangi bir türdeki zararlıya karşı proaktif savunma mekanizması, hızlı ve anlık bulut tabanlı tarama, sürekli güncellemelerle en yeni güvenlik tehditlerine karşı koruma, gerçek zamanlı koruma, internetten indirilen dosyaları otomatik tarama, sistemi yavaşlatmadan, performansını etkilemeden koruma sağlama gibi ücretsiz antivirüs programında olmayacak özellikleri sunan Comodo AntiVirus, hem masaüstü hem de mobil tarafta güvenliğinizi sağlamak için var.

Panda Free Antivirus:

Tüm cihazlarınız için maksimum güvenlik sağlayan ücretsiz bir antivirüs programı arıyor ve kolay kullanımlı olması, sistem performansını etkilememesi başka bir deyişle gerçek zamanlı korumayı hissettiremeden sağlaması önemli ise Panda Free Antivirus’u tercihleriniz arasına almalısınız. Sisteminizi belirlediğiniz saatlerde otomatik olarak taratma, aylık güvenlik raporunu gösterme, en çok virüsün geldiği harici depolama aygıtlarından USB bellekler için özel hazırlanmış USB Aşışı moduyla dışarıdan gelecek tehditleri engelleme, temizlenmesi zor virüslerin kökünü kazıma, anlık olarak bilgisayarda gerçekleşen işlemleri takip etme özellikleriyle çok cezbedici duruyor.

Panda Cloud Cleaner:

Adından da tahmin edeceğiniz üzere tarama işlemini bulut üzerinden yapan Panda Cloud Cleaner, geleneksel antivirüs programlarının tespit edemediği zararları kolaylıkla bulup temizleyebiliyor. Kullanımı da son derece pratik. Evet, farklı virüs türlerine göre gerçek zamanlı koruma sağlamıyor belki lakin sisteme bulaşan zararlıyı temizlemede oldukça başarılı ve hızlı.

Bitdefender Antivirus Free:

Sisteme sızmaya çalışan zararlıları anında tespit ederek ekstra tarama ile uğraştırmadan gerçek zamanlı koruma sağlama, potansiyel tehditleri -yepyeni virüsler dahil- hızlıca tespit edip etkisiz hale getirme, programları derinlemesine tarayarak zararlı eylem olup olmadığını tespit etme ve otomatik olarak karantinaya alma veya silme, kredi kartı bilgileri gibi önem arz eden bilgileri çalmaya çalışan web sitelerinden uzak tutma, hacker’ların sistemi kontrol edebilmelerine yardımcı olan rootkit’leri engelleme, sistem başlangıcında virüs taraması yaparak sistemin geç açılmasını önleme yetenekleriyle dikkat çeken Bitdefender Antivirus Free’nin ödüllü güvenlik programları arasında olduğunu belirtelim.

YORUMLAR