Instagram'da Kral Olmanın Yolları

40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan bu sosyal ağ, çok farklı amaçlara da hizmet edebilir.

Instagram'da Kral Olmanın Yolları

Instagram'a çok dikkat etmek gerekiyor. 100 milyonu geçen kullanıcı sayısı, günde 40 milyon fotoğraf paylaşımı, saniyede ise 8600 beğeni ve 1000 yorum yapılan bu sosyal ağ, farklı amaçlarınıza da hizmet edebilir. 

Instagram'ı amatör fotoğraf meraklılarının çektikleri fotoğrafları paylaştıkları bir ortam olarak düşünüyor olabilirsiniz, ancak durum sadece bundan ibaret değil. Instagram bir satış ve pazarlama mecrası aynı zamanda.

Bu mecrada 90 milyona yakın müşteri potansiyeli olduğunu asla gözden kaçırmamak gerekiyor. Ne iş yaparsanız yapın bu kadar tercih edilen bir ortamda atılımlarınızı ya da iş yerinizi nasıl başarılı olarak tanıtırsınız? İşte birkaç ipucu…

Yaptığınız iş ne olursa olsun firmanızın Instagram'da kral olması gelecekte sürdürülebilir bir başarı yakalamanıza sebep olacaktır. Bir kitap dükkanı ya da küçük bir kafeterya veya bir terzi olmanız hiçbir şeyi değiştirmez. Instagram'ı doğru kullanan kazanır.

Kim Kardashian 25 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Starbucks bugün Instagram’da 3 milyon kişi tarafından takip ediliyor. Playboy erkek dergisi 268 bin, L.A Clipper basketbol takımı 90 bin kişi tarafından takip ediliyor. Hiçbir ortak noktaları bulunmayan bu kurumların tek özelliği Instagram'ı doğru kullanmaları.

Bunu hem firmanız hem de yeni atılımlarınız için sizde gerçekleştirebilirsiniz.

- Fotoğraflarınızı özenli seçin, iyi bir içerik ve buna uygun fotoğraflar son derece önemli. Kullanıcılarınızın algılarına ve duygularına hitap etmelisiniz.

- Bağ kurmaya çalışın, kullanıcılarla ve takip.ilerinizle bir bağ yakalamanız gerekiyor. Bu bağı yakaladığınız anda bir daha kaybetmemek için de özen göstermelisiniz. İnsanlar kendilerine en başta gösterilen ilginin hep devam etmesini isterler.

Bu ana kuralların ışığında uygulayacağınız stratejiler sizi Instagram da kendinizi kral gibi hissetmenizi sağlayacak.

Strateji 1: Twitter profil adınız ve Instagram isminiz aynı olsun. Bu her iki tarafta birden yükselmenizi sağlar. Böylelikle çok cephede takipçi arama ve onlara ulaşma şansını yakalarsınız.

Strateji 2: Özgün olun markanızın arkasında durun. Asla benzer başka iletme ve markaları taklit etmeyin. Elbette onlardan feyz alabilirsiniz ama sakın taklit etmeyin.

Strateji 3: Samimi davranın. İş yerinizin resimlerini paylaşın. Çalışanlarınızı takipçilerinizle tanıştırın. Ortamınızı görsünler.

Strateji 4: Bir topluluk oluşturun. En güzel rekabet yan yana yapılandır. Sizin gibi gruplar bularak güçlerinizi birleştirebilirsiniz.

Strateji 5: Hashtag’leri doğru kullanın. Durum ve ürünler için doğru hashtag’ler seçmeye özen gösterin.

Strateji 6: Gönderilerinizi abartmayın, spam yapmayın

Kimse ısrarcı insanları sevmez. Gönderilerinizi ve özel mesajlarınızı belli zamanlarda abartmadan ve çok ısrarcı olmadan paylaşın.

Strateji 7: Mutlaka iletişim halinde olun. Yorumları ve istekleri takip edin. Beğenilere teşekkür edin. İnsanlar sizinle iletişime geçiyorsa onları kazanmak için geri dönmek en başarılı stratejidir.

2014 Yılında Türkiye Neler İndirdi? - Tamindir 2014 Türkiye İndirme Trendleri Raporu

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

Instagram Facebook’tan Daha mı İç Karartıcı: Instagram Özçekim Raporu

Yeni Başlayanlar İçin Instagram İpuçları

Instagram Nedir ve Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Hafta Sonu Özel: Firefox 35 Güncellemesi ve Çok Daha Fazlası! - Bölüm 11

YORUMLAR