Kayıp Word Belgeleri Nasıl Kurtarılır?

Microsoft Office uygulamalarında kaydetmediğiniz belgelerinizi kurtarmanız için yapmanız gereken tüm adımları anlattık.

Kayıp Word Belgeleri Nasıl Kurtarılır?

Microsoft Word uygulamasında karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri, kaydetmediğimiz belgeleri kurtarmaya çalışmaktır sanıyorum. Bir belge üzerinde çalışırken elektriğin kesilmesi, bilgisayarın şarjının bitmesi ya da aniden kapanması gibi durumlarda belgeyi kaybedebiliyoruz. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Microsoft Office uygulamalarındaki otomatik kaydetme özelliği, yukarıda bahsettiğim sorunlarda büyük kurtarıcımız olabiliyor. Ancak, birkaç önlem daha alarak işimizi garantiye alabiliriz.

Otomatik Kaydet Özelliği

Word uygulamasında otomatik kaydetme özelliği sayesinde, yazı yazarken arka planda belgenizi kaydedebiliyorsunuz. Bu özelliği aktif etmek ve zamanlamasını ayarlamak işimizi daha da kolaylaştırabilir.

Dosya > Seçenekler adımlarını izledikten sonra açılan pencerede sol tarafta bulunan Kaydet bölümüne geçiyoruz. Otomatik Kurtarma bilgilerini kaydetme sıklığı bölümünün işaretli olduğundan emin olduktan sonra hemen yandaki süre kısmını olabildiğince kısa tutmaya çalışabilirsiniz. Biz örnek olarak 1 dakika olarak ayarladık. Bunu tamamladıktan sonra Tamam butonuna basarak ayarı kaydedebilirsiniz.

Kaydetmediğiniz belgelerinizi, Word’ü tekrar açtığınızda sol taraftaki bölümden görebilirsiniz. Otomatik olarak kaydedilen belgenize çift tıklayabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Sürümleri Yönet Bölümü

Word’de üst menüden Dosya butonuna tıkladıktan sonra Bilgi butonuna tıklıyoruz ve ardından Sürümleri Yönet’e basıyoruz. Açılır menüden de Kaydedilmemiş Belgeleri Kurtar seçeneğini kullanarak kaydetmediğimiz belgelere ulaşabilmemiz mümkün olabiliyor. Word’de yazdığınız ancak herhangi bir nedenden dolayı kaydetmeden çıktığınız belgeleri bu bölümden kurtarabilirsiniz.

Not: Yukarıda Word uygulaması üzerinden anlattığımız adımları Excel ve Powerpoint uygulamalarında da kullanabilirsiniz.

Microsoft Word Dökümanındaki Resimler Nasıl Kaydedilir?

YORUMLAR