Sosyal Medyanın 2015 Yılı Raporlarındaki Rakamlara İnanamayacaksınız

Türkiye'de en tercih edilen sosyal ağların başında Facebook WhatsApp'ın diğerlerine oranla ezici üstünlüğü var.

Sosyal Medyanın 2015 Yılı Raporlarındaki Rakamlara İnanamayacaksınız

Her yıl pek çok konuda kullanıcı alışkanlıkları ilgili istatistikler yayınlanıyor. Bu rutin 2015 yılında da devam etti ve sosyal ağlarla ilgili küresel veriler açıklandı.

Sosyal ağların ülkemizde ve dünyada yaklaştığı trendlerin belirlendiği grafiklerin arasında anında mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı da görmek mümkün. WhatsApp'ın hızlı yükselişi istatistik değerler içinde en hızlı yükselen anında mesajlaşma servisi olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

WhatsApp

İstatistikler WhatsApp'ın 2013 yılından günümüze kadar olan yoğun yükselişini aşağıdaki gibi kaydetmiş. 2015 yılının Eylül ayı ile istatistiklerin tutulmaya başlandığı 2013 Nisan ayı arasında yarım milyardan fazla fark olduğu dikkat çekiyor.

Twitter

Twitter'ın kullanıcı sayısı 400 milyona yaklaşmış vaziyette. Ancak Twitter'da önemli olan kimin kaç takipçisi olduğu. Küresel olarak bakıldığında popüler kültür temsilcilerinin ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. 2015 yılı Kasım ayında bakın Twitter'da kim, hangi yoğunlukta takip ediliyor.

Instagram

Instagram'ın aktif kullanıcı sayısı ise 400 milyonun biraz üzerinde seyir ediyor. Pinterest 'in durumu ise 100 milyon civarlarında. Ancak Instagram daha popüler ve hızla bu özelliğini lehine kullanabiliyor. Instagram'ın da ölçütü kimin ne kadar takipçisi olduğu. 2015 yılı Kasım ayı rakamlarına göre, bakın Instagram'da kaç kişi kimi takip ediyor?

Facebook

2011 yılının birinci çeyreğinde 400 milyona yakın olan Facebook kullanıcı sayısı istikrarlı bir kullanıcı artışına sahip. 2015 yılının 3'üncü çeyreğinde aktif kullanıcı sayısı bir milyar kullanıcıyı aşan Facebook, mobil platformda da hızla yükselen bir grafiğe sahip. Aynı dönemde Facebook mobil aktif kullanıcı sayısı 1 milyar 385 milyona dayanmış durumda.

Türkiye'de sosyal medya rakamları

Türkiye'de Facebook kullanıcı sayısı İngiltere ve ABD'den daha fazla. Bu oran elbette nüfus yoğunluğuna göre orantılanıyor. Aşağıdaki grafikte Türkiye'nin diğer ülkelere oranla Facebook kullanım yoğunluğunu görebiliyoruz.

Türkiye'de kullanıcılar tarafından en tercih edilen sosyal ağların başında da Facebook WhatsApp'ın biraz önünde yer alıyor. Türkiye'de Instagram ve Pinterest zorla yüzde 10 barajını zorlarken yoğunluk Facebook ve yan ürünlerine kaymış durumda.

 

Türkiye İnterneti Neredeyse Sadece Sosyal Medya İçin Kullanıyor

Türkiye'de Kaç Yerleşim Yerinde Cepten Konuşulamıyor Biliyor musunuz?

YORUMLAR