Spotify'ı Daha Verimli Kullanın

Son zamanlarda popüler olan, online müzik dinleme uygulaması Spotify için faydalı ipuçlarını sizler için derledik.

Spotify'ı Daha Verimli Kullanın

Online müzik dinlemenin popüler olduğu şu zamanlarda, 2008 yılından beri pek çok hizmet veren online müzik platformu Spotify’dan bahsedeceğiz. Müzik dinlemeyi tamamen yasal hale getiren Spotify’ı en verimli şekilde nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz.

Spotify, sunduğu özelliklerle gerçekten çok başarılı bir uygulama. Öncelikle nasıl kullanıldığını kısaca anlatalım. Uygulama, üyelik sistemiyle çalışıyor. Standart ve Premium olarak kullanabileceğiniz uygulamada bazı özellikler için ücret ödemeniz gerekiyor. Elde edilen gelirler, telif hakkı için kullanılıyor ve devasa şarkı veritabanı bulunan uygulama tamamen yasal hale geliyor. Oynatma listesi hazırlama, çevrimdışı dinleme, çalma listesi paylaşma gibi birçok özelliği bulunan ygulamanın hem mobil, hem de masaüstü versiyonu bulunuyor.

Şimdi bu uygulamayı daha etkin kullanabileceğiniz ipuçlarına geçelim.

Çevrimdışı Dinleme Özelliği

Spotify’ı sadece online olarak değil, cihazınızda bulunan müzikleri dinlemek için de kullanabilirsiniz. Her müziği Spotify’da bulmak pek mümkün olmuyor. Bu nedenle çevrimdışı kullanımı deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı müzik dinlemek için, Düzenle > Tercihler > Kaynak Ekle adımlarını izleyerek müziklerinizin bulunduğu klasörü seçin. Yüklenen müziklere, sol tarafta bulunan Yerel Dosyalar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı Takip Edin

Müzik zevkine güvendiğiniz arkadaşlarınızın çalma listelerine ulaşmak için onları takip etmeniz yeterli olacaktır. Sol tarafta bulunan Takip et butonuna basın ve Arkadaşları Bul seçeneğiyle arkadaşlarınızı arayın. Takip ettiğiniz kişiler, sağ taraftaki listede görünecektir.

Ortak Çalma Listeleri

Arkadaşlarınızla birlikte ortak bir çalma listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için bir çalma listesi oluşturun ve çalma listesine sağ tıklayarak Ortak Çalma Listesi seçeneğine tıklayın. Daha sonra Paylaş > Gönder adımlarını takip ederek bu listeyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Mobil Cihazınızla Eşitleyin

Bilgisayarınızda bulunan müzikleri, bilgisayarınız yanınızda olmadığında da dinlemek mümkün. Bunun için eşitleme yapmanız gerekiyor. Uygulamayı telefonunuzdan açtığınızda, masaüstü uygulaması tarafından tanınacaktır. Cihazın üzerine tıklayıp, Tüm müzikleri bu cihaz ile eşitle seçeneğini kullanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Şarkı Sözleri

Spotify’ın masaüstü sürümünde sol tarafta Uygulama bulucu sekmesi bulunuyor. Bunu seçtikten sonra MusiXmatch adlı uygulamayı ekleyin. Bu uygulama sayesinde şarkıların sözlerini görebiliyorsunuz.

Ses Ayarları

Ses ayarları için “Ctrl+ Aşağı Ok veya Yukarı Ok” tuşlarını kullanabilirsiniz. Sesi tamamen kapatmak için “Ctrl+Shift+Aşağı Ok” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.  Spotify’ı ücretsiz olarak kullanıyorsanız, reklamlardan kaçmanız mümkün değil.  Spotify’ı sessize aldığınızda reklamlar duraklatılıyor ve ses açılana kadar devam etmiyor

Radyo

Müzik aramak yerine radyo dinlemek de bir alternatif olabilir. Sol taraftaki Radyo seçeneğine tıklayın ve Yeni İstasyon Oluştur butonuna tıklayın. Beğendiğiniz sanatçıları, albümleri ya da çalma listelerinden birini seçerek radyoyu çalıştırın. Bu sayede Spotify, müzikleri sizin için otomatik olarak oynatacaktır.

Yabancı Dil Öğrenin

Spotify’da yer alan Listen Language uygulamasıyla, 24 dilden istediğinizi seçip dersleri dinleyebilirsiniz.

Yani işin açıkçası, Spotify sadece bir müzik uygulaması değil. Spotify’i neredeyse tüm ihtiyaçlarınız için kullanabiliyorsunuz.

Gmail için Faydalı Klavye Kısayolları

YORUMLAR