Windows 10 Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır? Eğer bilgisayarınızdaki bazı uygulamaları kilitlemek istiyorsanız bu yazımıza göz atın!

Windows 10 Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır? - Son zamanlarda pek çok iş uygulaması bilgisayar tarafında da aktif olarak kullanılmaya başlandı. Buna ek olarak Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi bazı popüler uygulamalar da artık bilgisayarlarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ancak arkadaşlarınız ya da aileniz zaman zaman bilgisayarınızı kullanma eğilimindeyse kişisel uygulamalarınızı ve önemli yazılımlarınızı kilit altında tutmak önemli bir detay ve ihtiyaçtır.

Windows Sorunları Nasıl Çözülür?
YAZILIM

Windows Sorunları Nasıl Çözülür?

Eğer uzun süredir kullanmakta olduğunuz bir bilgisayarınız varsa, bugün aldığınız performansın ilk günkü performansa kıyasla daha geride olduğunu fark etmişsinizdir.

Aslında baktığımızda Windows 10 yerleşik bir AppLocker sunuyor ancak bu uygulama yalnızca Enterprise ve Education sürümleri ile sınırlıdır. Eğer bu sürümleri kullanıyorsanız halihazırda bu uygulamadan faydalanabilirsiniz ancak başka bir sürüm kullanıyor olabilirsiniz. Şey, endişe etmenize gerek yok. Nitekim size yardımcı olacak pek  çok uygulama kilitleme yazılımı var.

Windows 10'da Uygulamalar Nasıl Kilitlenir?

Bu noktada ihtiyacınız olan ilk şey Folder Guard uygulamasıdır. Uygulamayı hemen yukarıdaki bağlantıyı kullanarak cihazınıza indirebilir ve ardından yükleyebilirsiniz. İlk açtığınızda karşınıza dosyaları ve uygulamaları kilitleyebilmek için bir parola girmenizi isteyen bir ekran gelecek. Ayrıca parolayı unutmanız durumunda bir ipucu ve kurtarma e-postası da ekleyebilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir? -1

Ardından korunacak klasörü seçmeniz gerekecek. Burada kilitlemek istediğiniz uygulama ya da yazılımın kurulu olduğu klasörü seçmeniz gerekiyor. Yazılımlar genellikle C:/ Program Files ya da C:/ Program Files (x86) klasörlerinde kurulu olur. Eğer uygulama ya da yazılımların tamamını şifrelemek istiyorsanız bu klasörü direkt olarak seçebilirsiniz.

Bu adımların ardından klasör ve dolayısı ile yazılımlar kilitlenmiş olacak. Böylece uygulamaya erişmeye çalıştığınızda uygun izinlerin olmadığını ve şifre girmenizi isteyen bir ekran ile karşılaşacaksınız.

AppLocker ile Uygulama Kilitleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education kullanıcıları sistem içerisinde yer alan AppLocker uygulaması ile birlikte cihazdaki belirli bir uygulama grubunu şifreleyebilirler. Bu noktada da adımların oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. AppLocker temelde bir uygulamanın istenmeyen kullanıcılar tarafından çalıştırılmasını engellemeye sağlayan basit ve kullanışlı bir uygulamadır. 

AppLocker ile kilitlenebilecek dosya türleri şu şekildedir:

- .exe ve .com gibi yürütülebilir dosyalar.

- .mst ve .msi gibi yükleyici dosyalar

- .bat ve .js gibi yürütülebilir dosyalar.

- dll dosyaları.

- .appx gibi paketlenmiş uygulama yükleyicileri

  1. 'Local Security Policy'i yönetici olarak çalıştırın.
  2. AppLocker altında yer alan Executable Rules'e gelin.
  3. 'Create Default Rules'e sağ tıklayın.
  4. 'Create New Rules'e tıklayın.
  5. İzinleri belirleyin.
  6. Dosyaları belirleyin.
  7. Tamam'a tıklayın.

PC Siyah Ekran Sorunu ve Çözümü

Tüm bu adımlarla birlikte işletim sisteminde yer alan ve başka kişilerce görüntülenmesini istemediğiniz uygulamaları, yazılımları ya da klasörleri kolayca şifreleyebilirsiniz. Peki siz, oluşturduğumuz bu rehber hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu rehberde yer alan işlemler sizin işinize yaradı mı ve herhangi bir sorun ya da hata ile karşılaştınız mı? Konu hakkındaki görüşlerinizi ve deneyimlerinizi, varsa tavsiyeleriniz ile birlikte, hemen aşağıda yer alan yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir Telefonda 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır?
NASIL YAPILIR

Bir Telefonda 2 WhatsApp Hesabı Nasıl Kullanılır?

WhatsApp küresel olarak en çok kullanılan anında iletişim ve mesaj uygulamalarından biri. Birçok insan belli sebeplerden dolayı birden fazla telefon kullanabiliyor bu yüzden bir telefonda 2 adet WhatsApp kullanabilmek oldukça pratik olabiliyor.

YORUMLAR