Ağaç Salyangozu Türünün Son Örneği George Hayatını Kaybetti

ağaç salyangozu George

14 yaşındaki Hawaiili ağaç salyangozu George, aramızdan ayrıldı. Yaşadığı yerde çok ünlü olan salyangoz, türünün son örneği olarak, en iyi şekilde korunmaya çalışıyordu…

Hawaii Toprak ve Doğal Kaynaklar Departmanı yaptığı açıklamayla eyaletin en tanınmış hayvanlarından George’un, yeni yıl gününde aramızdan ayrıldığını duyurdu. George’un ölümüyle birlikte, Hawaii’de yüzyıl öncesine kadar sayıları yüz binleri bulan ağaç salyangozu (Achantinella apexfulva) türü tükenmiş oldu.

Yine kendi türünün son örneği olan Pina Adası kaplumbağası Yalnız George’dan ismini alan salyangoz George, tükenmekte olan türünün devam etmesi için laboratuvar ortamında doğmuş, sonrasında hayatına koruma altına devam etmiş ve ilkokul gezilerinin uğrak noktası olmuştu. Laboratuvar ortamında iki cinsiyetli olarak doğması sağlanan ve Achantinella apexfulva türünün devam etmesi için elinden geleni yapan George, yine de başarılı olamamıştı.

Hawaii Toprak ve Doğal Kaynaklar Departmanı, “1997 yılında, eyalette kalan Achantinella apexfulva türünün son 10 örneği, Hawaii Üniversitesi laboratuvarına getirilmişti. 10 salyangozun üremesi için elinden geleni yapan üniversite görevlileri, birkaç yavrunun dünyaya gelmesini sağlamış olsalar bile bebekler bilinmeyen bir nedenden ötürü hayatlarını kaybetmişlerdi.”

Yapılan bütün denemelere rağmen ağaç salyangozu türünün son örneği olarak George kalmış ve tüm denemelere rağmen türün yok olmasının önüne geçilememişti.