Akıllı Telefon Kullanarak Kalabalık Mekanlarda Kaç Kişi Bulunduğunu Hesaplamak Mümkün

Akıllı Telefon Kullanarak Kalabalık Mekanlarda Kaç Kişi Bulunduğunu Hesaplamak Mümkün

Çok kalabalık bir yerdesiniz ve etrafınızda kaç kişi olduğunu üç aşağı, beş yukarı bilmek istiyorsunuz. Bunun için akıllı telefonların kullanılabildiğini biliyor muydunuz?

Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlar bize bu konuda yardımcı olabiliyorlar. İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nden araştırmacılar, İtalya'nın Milan kentinde, 2 ay boyunca yer bildirimi içeren tweet'leri ve cep telefonu kullanım oranını incelediler. Araştırmalarını bir stadyum ve havaalanı, yani ziyaretçi sayısı kayıt tutularak bilinebilen iki mekan üzerinde yoğunlaştırdılar.

Daha sonra ziyaretçi sayılarını cep telefonundan yapılan arama, atılan mesaj, internet kullanım miktarı ve atılan tweet sayılarıyla karşılaştırtırdılar. Stadyumda oynanan 10 karşılaşmayı takip eden araştırmacılar, 9 maç sonunda elde ettikleri istatistiklerle, 10'uncu maçta cep telefonu kullanımı miktarına bakarak stadyumda kaç kişi olduğunu hesaplamayı başardı.

Peki bu tahminler ne kadar doğru çıktı dersiniz? Araştırmayı yürüten ekip, telefon verilerini dikkat alarak yaptıkları tahmin ve gerçek insan sayısı arasında yaklaşık yüzde 13'lük bir fark olduğunu saptadı. Araştırmacılar bu hata payının, mevcut kalabalık sayısı hesaplama yöntemlerine göre çok daha iyi sonuçlar verdiğini savunuyorlar.

Geleneksel yöntemlere göre bu gibi tahminler, bir alanın coğrafi büyüklüğüne ve metrekare başına düşen insan sayısına göre yapılıyor. Ancak akıllı telefon kullanılarak uygulanan bu yöntemde, herkesin cep telefonu ya da akıllı telefon kullanmadığı gerçeğini, ya da çok kalabalık yerlerde telefonların çekmeyeceği gibi durumları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Araştırma, kalabalıktaki insan sayısını daha tutarlı hesaplayabilmek için iyi bir başlangıç noktası olarak görülüyor.

Büyük Monitör mü Lazım? Microsoft IllumiRoom Odanızı Dev Bir Monitöre Dönüştürüyor

Ev Yapımı Hoverboard ile Uçtu, Rekorlar Kitabına Girdi

Sword of Heaven: Dünyaya Düşen Bir Meteordan Dövülen Tek Kılıç

YORUMLAR