Apple'ın Büyüme Hızı Düşüşte

Apple'ın 2013 ikinci çeyreğinde gelirlerini arttırmasına rağmen karlılığında düşüş yaşaması şirket için bir dönüm noktası mı?

Apple'ın Büyüme Hızı Düşüşte

Apple'ın son yıllara vurduğu damga özellikle şirketin yüksek büyümesi ve karlılığı ile de bir nevi doğrulanmıştı. Akıllı telefon ve tablet dünyasına yepyeni bir soluk getiren şirketin yüksek gelir düzeyi her ne kadar korunmaya devam etse de artan gelirlere rağmen düşüş gösteren karlılık oranı akıllarda bazı soru işaretleri uyandırıyor.

2013 ikinci çeyreğinde 43.6 milyar dolarlık gelir ve 9.5 milyar dolarlık kar elde eden Apple'ın gelirlerde 2012'yi geride bırakmasına rağmen karlılıkta o kadar iyi durumda olmaması özellikle üretim masraflarının artmasına ve Apple'ın rekabetçiliğini korumak için fiyat kırdığına delalet olabilir. Android akıllı telefonların son yıllarda Apple'a karşı büyük bir tehdit oluşturdukları ve gelişmiş özellikleri uygun fiyatlara sundukları bir gerçek. Bu kıyasıya rekabette Apple'ın hem inovasyon hem de satışlar anlamında zorlandığını ise hepimiz biliyoruz.

Apple'ın Android ile mücadelesi daha az karın tercih edilerek satışların arttırılması yönünde şirkete baskı yapıyor olabilir. Şirketin hisselerinin 400 doların altına düşmesi de piyasanın Apple hakkında düşündüklerini gösteriyor ve şirketin azalan karlılığıyla doğru orantıda. İlerleyen dönemlerde özellikle iPhone 5S'in piyasaya sürülmesi ile Apple bu rüzgarı tersine döndürebilecek mi birlikte göreceğiz.

Twitter'ın güvenliği çift katmanlı hale geliyor

YORUMLAR