ASELSAN İmzalı Türk Torpidosundan Önemli Başarı

ASELSAN İmzalı Türk Torpidosundan Önemli Başarı

ASELSAN tarafından geliştirilen Torpidolara Karşı Fiziksel İmha (Hard-Kill) Karşı Tedbir Sistemi ilk deniz testinden başarıyla çıktı. 

Yakın geleceğin en önemli su altı silahlarından biri olarak gösterilen Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu TORK, son dönemin en dikkat çeken projeleri arasında yer alıyor. 

Hard-Kill Torpido, akustik fonksiyonel imha (Soft-Kill) karşı tedbir sistemleri ile entegre bir kullanım sunuyor. Suüstü gemileri için mevcut ve yeni nesil tüm torpido tiplerine karşı etkin bir çözüm sunan bu sistem, etkin mesafeye geldiğinde patlayarak tehdidi imha ediyor.

TORK

Özellikle yüksek değerli unsur olarak tanımlanan ve deniz gücünde stratejik öneme sahip suüstü gemilerinin torpidolara karşı savunulması amacıyla geliştirilen TORK, Türkiye'de ilk defa milli olarak üretilen sonar arayıcı başlığıyla gerçekleştirilen deniz testlerini başarıyla tamamladı.

Modüler, özgün ve güncel tasarımıyla dikkat çeken TORK, suüstü hedeflerini sonar arayıcı başlığıyla tespit edip kendi güdümüyle hedeflere başarılı şekilde yöneldi. ASELSAN’ın TÜBİTAK TEYDEB 1501 desteğiyle geliştirdiği sistem ile yüksek değerli unsur olarak tanımlanan ve stratejik öneme sahip gemiler, denizlerde daha güvenli seyir yapma imkanına kavuşacak. 

TORK’un ayrıca, yine ASELSAN imzalı olan işlevsel imha karşı tedbir sistemleri Hızır ve Zargana ile entegre edilmesi planlanıyor. Modüler tasarımı sayesinde denizaltılara kolayca adapte edilebilen TORK, geliştirilme süreci tamamlandığında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli envanterlerinden bir tanesi olacak.