Aston Martin’in İlk Elektrikli Aracı Rapide E Gün Yüzüne Çıktı

Aston Martin’in İlk Elektrikli Aracı Rapide E Gün Yüzüne Çıktı

Lüks otomobil piyasasının referans şirketlerinden Aston Martin, ilk elektrikli otomobili ile geliyor. İngiliz marka, Rapide E adını verdiği aracından dünyada sadece 155 adet üretecek.

Liderliğini Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın yaptığı elektrikli otomobil endüstrisi her geçen gün büyüyor. Jaguar’dan Audi’ye, Porsche’den Mercedes’e kadar birçok lüks markanın önemli yatırımlar yaptığı piyasada, artık İngiliz devi Aston Martin de boy gösterecek.

Aston Martin elektrikli otomobil

Ünlü spor otomobili markası, ilk elektrikli otomobil modeli Rapide E ile karşımıza çıktı. Fütüristik tasarımıyla görenleri kendine hayran bırakan bu araca, dünyada yalnızca 155 kişi sahip olabilecek.

Rapide E’nin kaputunun altında, 602 beygir güç ve 950 Nm tork üreten iki elektrikli motor yer alıyor. 800V'luk ve 65 kW-saat kapasiteli motor, saatte 250 kilometre hıza çıkabiliyor. 0'dan 100 kilometreye 4 saniyede ulaşan araç, tam şarj ile 322 kilometre menzil sunuyor.

Rapide E

Tesla katili model, 400V'luk ve 50 kW'lık bir şarj ile bir saatte tam şarj olabiliyor. Tasarım tarafında da etkileyici bir görünüme sahip olan Rapide E’nin bir Aston Martin olduğunu klasik ızgarasından rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Güç ile zerafetin mükemmel uyumunu yansıtan otomobil, karbon kompozit malzemeleri sayesinde güvenli olduğu kadar konforlu bir sürüşün de kapılarını açıyor.

Aston Martin’in ilk elektrikli otomobili Rapide E, 2019 yılının son çeyreğinde yollarda olacak.