Avrupa Birliği Akıllı Telefonlarda Çıkarılabilir Batarya İstiyor!

Son zamanlarda akıllı telefonlar üzerinde yoğun bir ilgi gösteren Avrupa Birliği pek çok tüketicinin de memnuniyetle karşılayacağı bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Akıllı Telefon Çıkarılabilir Batarya

Son zamanlarda akıllı telefonlar üzerinde yoğun bir ilgi gösteren Avrupa Birliği pek çok tüketicinin de memnuniyetle karşılayacağı yeni bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor.

Akıllı Telefon Bataryaları Çıkarılabilir Yapıda Olacak

Avrupa Parlamentosu son zamanlarda tüketicilere yönelik önemli düzenlemeler ile gündeme geliyor. Nitekim geçtiğimiz haftalarda yaptığı çağrıda akıllı telefon üreticilerinin tek tip şarj yöntemi kullanması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği vurgulanmıştı.

Şimdi ise gündemde farklı bir konu var.

Bundan birkaç sene öncesine kadar akıllı telefonlar çıkarılabilir bataryalar ile geliyordu ve bu, size pil sağlığının kötü olduğu durumlarda ve şarjınızın artık performanslı olmadığını düşündüğünüzde değişim şansı sunuyordu. Mevcut durumda ise akıllı telefonların bataryaları son kullanıcı tarafından değiştirilemiyor ve maliyetleri de oldukça yüksek.

Nitekim Avrupa Birliği bunu pek de istemiyor gibi gözüküyor.

Avrupa Birliği'nin çıkarılabilir bataryayı zorunlu hale getirmek için yapacağı tartışmaların önümüzdeki ay başlaması bekleniyor. Bu hem tüketicilerin isteğe bağlı değişimler yapabilmesinin, hem maliyetten tasarruf etmelerinin hem de elektronik atıkların azaltılabilmesinin önünü açtığı için olumlu bir gelişme. Yine de pek çok şirketin çok fazla heyecan duymayacağını düşünüyoruz.

Peki sizin bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi hemen aşağıdaki yorumlar sekmesinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR