Avrupa Birliği Sitelere Kayıt Olurken Kimlik Bilgilerini Şart Koşabilir

Avrupa Birliği Sitelere Kayıt Olurken Kimlik Bilgilerini Şart Koşabilir

Açılan sahte hesaplarla çeşitli şirketler için karalayıcı yorumların girilmesi, Avrupa Komisyonunu harekete geçirdi. Yapılan araştırmadan olumlu sonuç çıkarsa; bütün Avrupa Birliği vatandaşları herhangi bir internet sitesine üye olurken, kimlik bilgilerini vermek zorunda kalabilir.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan "Çevrimiçi Platformlar ve Dijital Pazarlama İmkanları ile Zorlukları" başlıklı raporda, çeşitli firmaların internet sitelerinde yapılan kötü yorumlardan bir hayli etkilendiklerinin altı çizildi. Firmalar için yapılan kötü yorumların ise genellikle sahte hesaplar üzerinden yapıldığı ve yorumlar sebebiyle yaşanılan kayıpların en aza indirilmesi için çalışma başlatıldığının altı çizildi. Bu çalışmanın hareket noktası ise öyle açıklandı:

"Bir kişinin birden fazla kullanıcı adı ve parolası olmasının kafa karıştırıcı ve riskli olduğu biliniyor. Hesap yaratımını kolay ve güvenli yapmak için, müşteriler hesap yaratırken ya da hesaplarının gerçek olduğunu onaylarken kimlik bilgilerini verebililerler. Özellikle online satış noktalarında, devlet tarafından onaylanmış ehliyet ya da kimlik kartı gibi belgelerin üzerinde yer alan bilgiler istenilebilir."

George Orwell-vari bir düzen yaratmaya çalışan Avrupa Birliği komisyonunun buna sebep olarak gösterdiği durum ise yine aynı araştırmanın 11. sayfasında şöyle açıklanmış: "Çeşitli yiyecekler ve servisler için çevrimiçi puanlama sistemleri, müşteriler için yardımcı ve ikna edici oluyor. Bu sebeple bu ücretsiz olarak yapılabilen bu yorumların güvenilir ve ön yargılardan uzak olması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 'sahte puanlamalar'..." şeklinde devam eden açıklama, insanlara kimlik belgesi verme zorunluluğunun firmaların salahiyeti için olduğunu birkez daha gösteriyor.

Bu fikri ortaya atan komisyon üyesinin "sahte puanlama" girişimlerinin ise Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları tarafından yapıldığı. Bu sebeple kimlik bilgilerinin girilmesiyle oluşturulacak hesapların çok daha güvenilir olacağı tezi, kabul edilirse Türkiye de etkilenebilir. Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasak bile 1987 yılından bu yana birliğe girmeye çalıştığımız için, Avrupa Birliği tarafından yapılması istenilen değişiklikleri yapmak durumunda kalabiliyoruz. Komisyonun tasarısı gerekli aşamaları kaydeder ve uygulanmaya konulursa, Türkiye vatandaşları için de benzer bir uygulamaya geçilebilir. Fakat bunun için çok erken olduğunun ve önce Avrupa'nın böylesine bir yasayı kabul etmesinin gerekliliğinin de altını çizelim.

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

YORUMLAR