Batan Girişimlerin Mezarlığı: Startup Graveyard

Batan Girişimlerin Mezarlığı: Startup Graveyard

 

Türkiye'de finansal kaynak yetersizliğinden dolayı kepenk kapayan pek çok "starup" girişim ve işletme var. Teknoloji sitesi Webrazzi'nin yaptığı anket sonucu bu şirketlerin en büyük sıkıntısı maddi kaynaklarının hızla tükenmesi ve yatırım alsalar bile bu güçlerini sürdürülebilir kılamamalarıydı. Startup Graveyard, (startup mezarlığı) bu noktada girişimcilere rehberlik eden yeni bir girişim.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, durumun ürün-pazar uyumsuzluğu gibi temel nedenlerden oluştuğuna işaret ediliyor. Webrazzi'nin haberine göre, sözü geçen anketi değerlendiren 34 yatırımcıdan 5'i yatırım aldığı halde kapandığını açıklamış. Öte yandan, girişimlerin üçü yatırım almalarına rağmen finansal kaynak yetersizliğini yaşamışlar. Diğer kapanma sebepleri uyumsuz ortaklıklar olarak ifade edilmiş. Yayınlanan raporda, yatırım almasına rağmen finansal kaynak yetersizliğinden şikayet eden girişimcilerden biri yatırımcılarla anlaşmazlık yaşadıklarını net olarak ifade ediyor. Bir diğeri de, güçlü bir rakibin pazara girmesiyle dengelerinin bozulduğunu ifade ediyor. Bu noktada girişimciler başarılı olabilmek sadece yatırım bulmanın çok da yeterli bir kıstas olmadığını ifade ediyorlar.

Kaynak:webrazzi

Startup Graveyard, bu noktada benzeri sebeplerden dolayı kapanan girişimler için bir tür rehberlik yaparak tarihin tekerrür etmesinin önüne geçmek isteyen bir "girişim kurtarma rehberi" görevi üstleniyor. Daha önce denenmiş fakat başarılamamış fikirleri hayata geçirmek isteyen girişimcilerin eyleme geçmeden önce, karşılaşabileceği riskleri ilk günden görmelerini sağlıyor.

Girişimcileri Destekleyen YouTube Kanalı, 'Çay Kahve İnsan' 1 Yaşında

Yerli Girişim BulutSunucu'dan Tamindir Okuyucularına Özel 50 Dolarlık Kredi

YORUMLAR