Bavulları Toplayın, Uzay Turizmine İlk Adım Atılıyor

Bavulları Toplayın, Uzay Turizmine İlk Adım Atılıyor

Hayır, yanlış anlamayın NASA'da "işler kesat" değil ve kurum kendine yeni işler de aramıyor, durum son derece planlı programlı bir projeden ibaret. NASA astronotlarını uzaya taşıyan Soyuz kapsülü bundan böyle uzay turizmine hizmet edecek. Program 2019 yılında başlayacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) getir götür işleri yapan birden fazla uzay aracı var, bunlardan biri de Soyuz kapsülü. 2019 yılından itibaren Soyuz gemisinin bir uçuşunda uluslararası uzay istasyonuna turist götürmesi konusu henüz karar bağlanmasa da hararetle tartışılıyor.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan habere göre; Soyuz aracının genel tasarımcısı Yevgeniy Mikrin, 2019 yılından itibaren Soyuz gemisinin bir uçuşta uluslararası uzay istasyonuna iki turist götürme konusunun değerlendirildiğini söyledi. Mikrin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda Soyuz gemisiyle birçok şey yapılıyor. 2019 yılından itibaren bir uçuşta iki yolcuyu uzaya taşıma imkanını sağlamak ve otomatik uçuş zamanını kısaltmak için çalışıyoruz” dedi. 

Bu arada Rus tasarımcı, uzay turizminin gelecekte son derece geçerli bir aktivite olacağını hatta bunu Ay turizmi olarak da genişletmenin mümkün olabileceğini de savundu.

NASA Yazılımlarını Ücretsiz İndirin!

NASA Artık Uzaya Odaklanacak

NASA'nın Elinde Fonksiyonel Astronot Elbisesi Kalmadı

YORUMLAR