Bir Telefon Operatörü Google, Yahoo ve Facebook'u Tehdit Etti

Bir Telefon Operatörü Google, Yahoo ve Facebook'u Tehdit Etti

ABD’de suç olarak sayılabilecek bir durum Jamaika’da servis veren bir telefon operatörünü hiç bağlamadı.

Digicell isminde bir telefon operatörü Google, Yahoo ve Facebook’u yayınladıkları reklam için kendilerine para ödemezlerse servisleri engelleyeceği doğrultusunda tehdit etti. Digicell Karayip Adaları ve buna bağlı bölgelerde servis veriyor. Eğer Facebook, Yahoo ve Google kendisine yayınladıkları reklam başına para ödemezse bu reklamları göstermeyeceğini resmen duyurdu.

Digicell’in iddiasına göre, eğer bir operatör üzerinden her hangi bir reklam yapılıyorsa operatörün gelir payı alması gerekiyor. Digicell Facebook, Google ve Yahoo gibi şirketlerin yayın omurgasını kullandıkları operatörlere mutlaka reklam gelirlerinden bir bedel ödemesi gerektiğini savunuyor. Digicell dünyada yaklaşık 4 milyar kişiye reklam gösteren bu şirketlerin mutlaka adil bir gelir paylaşım kotası kullanıyor olması gerektiğini savunuyor. Digicell Güney Pasifik ve Karayip Adaları bölgesinde 30 milyon kullanıcıya hizmet veriyor.

Google bu iddia ve teklifle ilgili olarak “reklam” olgusunun tanımının tanımlanması gerektiğini söylerken Facebook ve Yahoo henüz bir açıklama yapmadılar. Öte yandan ABD hukuk otoriteleri Digicell'in böyle bir uygulamaya gidebilmesinin ancak kullanıcılarına "reklamları engelle" seçeneği sunarak mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Facebook, Türkiye'de Bağlantı Hızına ve Cinsiyete Göre Reklam Gösterecek

Reklam Çerezleri Hayatımızı Nasıl Takip Ediyor? Ne İstediğimizi Nasıl Biliyor?

YORUMLAR