Boeing, Star Wars Tarzı Savunma Kalkanları Geliştirecek

Boeing, Star Wars Tarzı Savunma Kalkanları Geliştirecek

Star Wars filmlerinde gördüğümüz savunma kalkanları için Boeing harekete geçti. Artık askeri birimler kalkansız çarpışmalara girmeyecekler. Dev şirket kalkanların patentini de aldı. Boeing havacılık, silah sanayi ve uzay yarışında adı çok geçen şirketlerden biri. Bugün savaş sanayinde de Boeing’in güç verdiği jet motorlarıyla çok güçlü savaş uçakları üretiliyor. Sivil havacılık ve askeri malzeme üretimini birlikte yürüten dev şirket, Star Wars filmlerinde gördüğümüz kalkan sistemi üzerinde çalışıyor. Bu çalışmaların artık ciddi boyutlara geldiği Boeing’in çalışmasına patent alınmasıyla daha da netlik kazandı.

Boeing’in üzerinde çalıştığı kalkanın kurşunları ya da bombaları durdurup durduramayacağı bilinmiyor. Ancak her hangi bir çarpışma sırasında oluşabilecek şok dalgalarını ve şiddeti tamamen emebilecek elektromanyetik bir alan üzerinde çalıştığı bir gerçek.

Sistemin şarapnel, bomba ya da mermi gibi yüksek süratlerde hareket eden cisimleri durdurmasının mümkün olamayacağı düşünülüyor. Ancak kalkan tıpkı Star Wars filmlerinde olduğu şok etkilerini tamamen yok edebilecek.

Özellikle karada ilerleyen zırhlı araçların yakınlarında patlayabilecek olan bombaların şok etkilerinin bu sistemle en aza indirileceği düşünülüyor. 

Son 70 Yılda AskeriHavacılığa Kısa Bir Bakış

2015 Yılında Geleceği Şekillendirecek Teknolojiler

YORUMLAR