Çin, Ay'ın Karanlık Yüzüne Keşif Aracı Gönderdi!

BBC'nin haberine göre, Şiçang merkezinden Uzun Yürüyüş 3 boyutlu roketiyle fırlatılan Çang'ı-4 keşif aracının, Ay'ın Dünya'yı hiç görmeyen Von Karman kraterine inmesi planlanıyor.  Keşif aracının ocak ayının başlarında Ay'a inmesi, Dünya'nın uydusunun karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplaması bekleniyor. 

Von Karman krateri, Ay'ın en büyük ve en eski havzasında yer aldığından bilim insanlarının ilgisini çekiyor. Havzanın, büyük olasılıkla milyarlarca yıl önce dev bir asteroitin çarpması sonucu oluştuğu düşünülüyor. Ay'ın karanlık yüzüne daha önce herhangi bir keşif aracı gönderilmemişti: Böylelikle Dünya'da ilk olarak Ay'ın karanlık yüzüne giden Çang'ı-4 keşif aracı oldu. İnsanların her yerde merakla bahsettiği Ay'ın karanlık yüzü hakkında görseller ve Ay'ın yüzeyi hakkındaki bilgiler önümüzdeki günlerde açığa kavuşacak.

Çang'ı-5'i de gelecek yıl Ay'a yollamayı planlayan Çin, Mars'a ilk keşif aracını 2020'de gönderecek. Çin, 2029'da da Jüpiter'e keşif aracını yollamayı planlıyor.

Sizler Çin'in Ay'ın karanlık yüzüne keşif aracını göndermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte ne gibi şeyler olur? Yorumlarda bahsetmeyi unutmayın!