Çin'de Maymun Klonlandı

çin maymun klon

İnsan klonlama yolunda ilk adım 1996 yılında İskoçya’da atılmış ve Dolly isimli bir koyun klonlanmıştı. Uzun süre gündemden düşmeyen Dolly’nin ardından bir başka ilk daha gerçekleşti ve Çin’de çalışmalarını sürdüren bilim adamları, iki makak maymununu klonlayarak, ilk defa bir primatı klonlamayı başardılar.

Uzun kuyruklu makak türündeki iki maymun Zhong Zhong ve Hua Hua, birkaç hafta önce Çin’de bulunan bir laboratuvarda dünyaya geldiler. Çin Bilimler Akademisi Sinirbilim Enstitüsü'nden Qiang Sun önderliğinde gerçekleştirilen klonlama işlemi, bilim dünyasında heyecan yaratırken, yapılan bilimsel çalışmaya önemli tepkiler de geldi.

Primatların klonlanmasının insanların klonlanmasının yolunu açabileceği gerekçesiyle oldukça tehlikeli olduğunu söyleyen bir grup aktivist, klonlama çalışmalarının belirli kriterlerle sınırlanmadığı sürece gerçekleştirilmemesini söylediler. Francis Crick Enstitüsü'nden Prof. Robin Lovell-Badge ise makak maymunlarının klonlanmasında kullanılan tekniğin "çok yetersiz ve zararlı bir işlem" olmaya devam ettiğini savundu ve kullanılan yöntemin insan klonlamaya giden yolda bir sıçrama tahtası olmadığını söylemekten geri kalmadı.

Gelen bu muhalefete rağmen Çin Bilimler Akademisi Sinirbilim Enstitüsü'nden Qiang Sun, primatların klonlanmasının önemli hastalıkların tedavisinde kendilerine önemli katkılar yapabileceğini söylerken, klon maymunların kanser ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi genetik tabanlı hastalıkların araştırılmasında bir model olarak kullanılabileceğini aktardı.

Klonlanan ilk maymun ise yaklaşık sekiz hafta önce dünyaya geldi ve Çincede 'ulus' ya da 'halk' anlamına gelen Zhong Zhong şeklinde isimlendirildi. Hua Hua ise sadece bir hata önce dünyaya gözlerini açtı.  Dolly’den sonra ilk kez bir primatın klonlanmasının bilimsel açıdan oldukça önemli olduğunun altı çizilirken, yapılan duyurunun ardından insan klonlanmasının etik değerleri üzerine yapılan tartışmalar da tekrar alevlendi.

YORUMLAR