Türk Bisikletçiler Diyabet İçin Pedal Çevirip Dünya Rekoru Kırdılar

Türk Bisikletçiler Diyabet İçin Pedal Çevirip Dünya Rekoru Kırdılar

Ülkemizde hızla artış gösteren diyabete farkındalığın arttırılması için pedal çeviren 150 bisikletçi, toplamda 8457,2 watt enerji üreterek Guiness Rekorlar Kitabına girmeyi başardı.

Türkiye Diyabet Vakfı, Lilly İlaç ve Işık Üniversitesi'nin ortaklaşa olarak düzenlediği bir rekor girişiminde pedal çeviren onlarca bisikletçi Guiness rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. Turbo trainer'lara bağlı 30 bisiklet ve 120 profesyonel ve amatör bisikletçinin katıldığı projede 1 saat boyunca pedal çeviren bisikletçiler, toplamda 8457,2 watt mekanik enerji üretip daha önceki 8362 watt'ı geride bırakarak rekor kırmayı başardılar. Türkiye'de hızla yaygınlaşan diyabete karşı toplum bilinci oluşturmak için başlatılan proje ödül töreninin ardından son buldu.

Işık Üniversitesi'nin Şile kampüsünde gerçekleştirilen proje hakkında konuşan Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, "Türkiye henüz diyabetin farkında değil. Ülkemizde yüzde 36 olan farkındalık oldukça az. Hareketsizlik ve kötü beslenme diyabete sürüklüyor." şeklinde açıklama yaparak diyabetin tehlikesine vurgu yaparken, Lilly İlaç Genel Müdürü Jose Daniel Lucas, "Milyonları etkileyen bu sorunu çözmek toplumsal sorumluluktur. Bu nedenle toplumun bilincini arttıracak bu tür etkinliklere destek veriyoruz." ifadelerini kullandı. Öte yandan diyabetin 450 milyon kişiyi etkilediği ve ilerleyen yıllarda bu sayının 800 milyona ulaşacağına da dikkat çekiliyor.

Araştırmalar Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Selfie Çekerken Ölenler Listesinde Hangi Ülke Birinci Sırada?

YORUMLAR