Dünyadaki Bütün Canlıların DNA'sını Kaydedecekler

DNA Kaydetme

Earth BioGenome Project (EBP) ya da Türkçe adıyla Dünya Biyogenom Projesi, halihazırda yaşamını sürdüren hayvan, bitki, alg ve mantarların DNA’larını kaydetmek için yeni bir proje başlatmaya hazırlandığını duyurdu. 

Earth BioGenome Project

Preceedings of the National Academy of Science isimli akademik dergide yayınlanan bir makale ile duyurulan projenin yaklaşık 10 yıl boyunca devam edeceği tahmin edilirken, toplamda 4.7 milyar dolar para harcanacağı ve 200 petabayttan fazla verinin depolanacağı söylendi. Yaklaşık 13 yıl önce insanların genomlarını kaydetmek için başlatılan, 2,7 milyar dolarlık Human Genome Project’in bütçesine kıyasla Dünya Biyogenom Projesi’nin büyük bütçeli olmadığı ifade edildi. Yapılan açıklamada 13 yıl öncesiyle kıyaslandığında verileri sıraya dizme, kataloglama, analiz etme ve depolama maliyetlerinin düştüğü, bu sebeple 2.7 milyar dolardan çok yüksek olmayan bir bütçeyle projenin yapılabilmesinin mümkün olduğu dile getirildi.

EBP’nin internet sitesinde, “Tarihte ilk kez, bilinen tüm türlerin genomlarını verimli bir şekilde sıralamak ve şu anda bilinmeyen türler hariç kalan yüzde 80 ila 90'ını keşfetmeye yardımcı olmak için genom kullanmanın önü açılmıştır” ibaresine yer verildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İsviçre, Brezilya ve Çin’den bilim insanlarının katkılarıyla oluşturulan bir grup tarafından yürütülecek olan Earth BioGenome Project'in, yeterli desteği bulması durumunda hızlıca başlayacağı ve bilim tarihi açısından önemli bir adımı gerçekleştireceği söylenenler arasında yerini aldı.