Facebook İşlemci Üretimine Başlayabilir

Facebook İşlemci

Sosyal medya devi Facebook,  veri skandallarıyla uğraşmasına rağmen geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor.

Yayınlanan yeni iş ilanında Facebook, işlemci mimarisi ve işlemci geliştirme konusunda tecrübeli birini aradığını belirtti.

Facebook işlemci geliştirme

2004 yılında üniversite öğrencileri arasında daha kolay iletişim kurulmasını sağlamak için ortaya atılan Facebook fikri, o yıldan sonra günden güne büyümüş ve milyarlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Neredeyse her gün 1 milyar kişinin ziyaret ettiği internet sitesi, sosyal medyanın bir numaralı ismi haline gelmişti. Böylesine popüler bir mecra, yakın zaman önce Cambridge Analytica Skandalı ile sallanmış, Facebook’un kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlayamadığı ortaya çıkmıştı. Skandal sonrası şirket birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalmış, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na ifade dahi vermişti.

Bugün ortaya çıkan yeni bilgilerle birlikte, böylesine büyük bir skandalla uğraşan Facebook’un bir yandan da işlemci üretimi yapmak için hazırlandığı görüldü. Yayınlanan iş ilanında “uçtan uca SoC/ASIC, aygıt yazılımı ve sürücü geliştirme organizasyonu” oluşturacak bir yönetici arandığı belirtildi. Yarı iletkenler üzerindeki çalışmalarının henüz erken aşamada olduğunu kaydeden Facebook, verdiği iş ilanıyla birlikte işlemci üretimine geçmek üzere olduğunun altını çizerken, ilanda konuyla ilgili daha fazla bilgi vermekten kaçındı. Facebook’un geliştirdiği işlemcileri veri merkezindeki sunucularda ve akıllı hoparlörler ile sanal gerçeklik başlıkları gibi son kullanıcı ürünlerinde kullanmasının muhtemel olduğu söylenenler arasında yerini aldı.

YORUMLAR