Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Yazı Tipi Geliştirildi

Sans Forgetica yazıtipi

Öğrencilerin okuduklarının akıllarında daha fazla kalmasını sağlamak adına çeşitli yöntemler deneyen bir grup bilim insanı, hatırlamayı kolaylaştıran bir yazıtipi keşfettiklerini duyurdular.

Sans Forgetica Example

RMIT Üniversitesinde görevli davranış bilimcilerle birlikte okunan metinlerin daha hatırlanabilir olmasına adına yeni yollar arayan Melbourne merkezli bir girişim, yaptıkları uzun araştırmaların ardından, yeni bir yazıtipi oluşturdu. İronik şekilde Sans Forgetica adı verilen yeni yazıtipinin, birçok yazıtipine göre çok az okunaklı olduğu ve bu özelliği sayesinde daha akılda kalıcı olmayı başardığı dile getirildi.

Beynin “arzu edilen zorluk” ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan yazı tipinin, çeşitli denemeler sonrasında nihai haline getirildiği ve beyinle en uygun şekilde çalışması için tasarlandığı söylenenler arasında kendine yer bulan bilgilerden bir tanesi oldu.

Sans Forgetica yazıtipinin bilinçli şekilde bazı eksikler içerdiği kaydedilirken, böylece beynin daha fazla çalışması sağlanarak, bilgilerin kalıcılığının artırıldığı belirtildi. Harflerdeki bazı parçaların eksiltilmesiyle beynin okumak için daha fazla çaba sarf ettiğini aktaran bilim insanları, insanların okurken sadece birkaç saniye kaybederek, okuduklarını daha kalıcı hale getirebildiklerini vurguladılar.

400 üniversitesi öğrencisinin katılımıyla yapılan Sans Forgetica deneyiyse yazıtipini ortaya çıkaran ekibin ön görülerini doğrular şekilde sonuçlar verdi. Metinleri Arial ve Sans Forgetica ile okuyan öğrenciler, Sans Forgetica kullanılarak yazılan metinleri daha fazla hatırladılar.