İstanbul'a Akıllı Otobüs Durakları Geliyor

İstanbul'a Akıllı Otobüs Durakları Geliyor

İETT akıllı durak projesiyle birlikte, içinde birçok farklı özellikler bulunan otobüs duraklarını İstanbul'a yerleştirmeye başladı. Duraklar çeşitli şarj üniteleri, biletmatik ve ücretsiz Wi-Fi gibi aranan ihtiyaçları bünyesinde barındırılacak. 

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü, oldukça kapsamlı bir projenin altına imzasını atmaya hazırlanıyor. Akıllı durak projesiyle yolcular neredeyse tüm ihtiyaçları, otobüs duraklarının içinden karşılayabilecekler. İlk örneği Yıldız Teknik Üniversitesi otobüs durağında hizmet vermeye başlayan duraklarda yer alacak özellikler ise şöyle olacak: 

  • Ücretsiz Wi-Fi
  • Biletmatik
  • Bas-Konuş: Bir tuş yardımıyla bağlanılacak operatör, durağa ve otobüse dair bilgiler verecek. 
  • Akülü araç şarj ünitesi
  • LCD ekranlı bilgilendirme paneli

Kademeli olarak bütün şehre yayılması beklenen akıllı duraklarda, gördüğünüz gibi bir yolcunun arayacağı her şey yer alacak. Durağın bir başka özelliği ise bütün bu elektrikli işlemleri, güneş enerjisi panelleri aracılığıyla ürettiği elektrikten karşılayacak olması. Yukarıda yer alan fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi şık ve kompakt bir tasarımla İstanbulluların hizmetine sunulacak olan duraklar, oldukça faydalı görünüyor.

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi Panelli Otobüsü Servise Çıktı

Bu Otobüsten Kimse İnmek İstemiyor

Google'ın Sürücüsüz Arabası Otobüse Çarptı

YORUMLAR