Kaspersky Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor

Kaspersky Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor

Rus güvenlik çözümleri üreticisi Kaspersky Lab’in kurucusu Eugene Kaspersky, bir blog yazısında şirketin kendi işletim sistemini ürettiğini açıkladı.

“Önemli bilgileri barındıran sistemleri (Endüstriyel Kontrol Sistemleri – EKS) korumak adına güvenli bir işletim sistemi geliştiriyoruz. Bu konuda daha önce internette birkaç dedikodu görmüştüm, sanırım şimdi gizli projemizi örten perdeyi biraz aralayıp, size neler yaptığımızı söylemenin zamanı geldi.” diyor Eugene Kaspersky şu blog gönderisinde.

Endüstriyel Sistemlerin Savunmasızlığı

Endüstriyel BT sistemleri, yani tipik ofis içi bilgisayar ağları birçok açıdan benzer gözükse de, çoğu açıdan farklıdırlar. Özellikle de güvenlik ve kullanışlılığa verdikleri önem açısından. Ortalama bir şirkette en önemli şeylerden biri verinin gizliliğidir. Ve BT yöneticileri enfekte olmuş sistemleri enfekte olmamış sistemlerden ayırmak gibi bir yükümlüğüğe sahiptirler. Örneğin şirket sunucusundaki bir dosyaya truva atı bulaşmışsa en basit çözüp sunucuya erişimi kesmek ve problemi çözmek için kolları sıvamaktır.

Sunucuya erişimi kesmek bir çözüm olsa da, üretim zincirine zarar verir. Üretimin kesilmemesi, endüstri şirketleri için en önemli şeydir. Güvenlik de öyle…

Her zaman kullanımda olan bir ortamı korumadaki diğer bir sorun da endüstriyel kuruluştaki yazılımların ancak hata toleransının kontrolünün ardından güncellenmesidir. Üretimin devamlılığı bu şekilde sağlanmaya çalışılır. Sistemin genel hata toleransının kontrolü hiç hata gerçekleşmeyeceğine ilişkin bir garanti vermemekle birlikte çok uzun ve yorucu bir iş olduğundan dolayı, birçok şirket EKS’lerini güncellemekle uğraşmaz bile. Sistemlerin onyıllarca güncellenmediği bile olur. Hatta bazı şirketlerin güvenlik kuralları gereğince yazılımın güncellenmesi, işten atılma sebebi bile olabilir.

Çözüm: Güvenli İşletim Sistemi

Durum böyle olunca Eugene Kaspersky ve şirketi, bir işletim sistemini güvenli yapmak için çabalamaktansa, güvenlik konusunu merkeze alıp, güvenli bir işletim sistemi yaratmak için kolları sıvamışlar.

Kaspersky Lab’in yaratacağı işletim sistemine EKS kurabileceksiniz. Ya da mevcut yapınıza işletim sistemini entegre edip, mevcut olan “sağlıklı” yapıları kontrol altında tutabilecek ve sistemin işleyişine dair tutarlı veri analizi raporları elde edebileceksiniz.

Eğer Microsoft’taki, Apple’daki birileri bunu başaramadıysa Kaspersky Lab nasıl başaracak?

Eugene Kaspersky bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Sistemimiz oldukça spesifik, dar bir alanda yoğunlaşmış işleri yapmak için geliştirildi. Yani bu işletim sistemi Half-Life oynamanız, tatil videolarınızı düzenlemeniz ve sosyal medyada laklak etmeniz için hiç elverişli değil. Ayrıca sistem arkaplanda, sizin göremediğiniz şeylerin çalışmasına müsaade etmeyecek şekilde tasarlandı. En önemlisi ise bu sistem üzerinde üçüncü şahıslar tarafından bir kod çalıştırılması ya da yetkilendirilmeyen uygulamaların çalışması mümkün değil. Bunu teset edip, görebilirsiniz.”

Şimdilik bu işletim sistemi hakkında daha fazla detay verilmiyor. Ancak eminiz ki bu gelişme çok konuşulacak.

YORUMLAR