Megalodon'ların Neden Yok Olduğunu Bulana 200 Bin Dolar

Megalodon Ödül

Megalodon, yüzyılladır insanlığın ilgisini çekmiş, antik bir hayvan. 1843 yılında ilk kez keşfedildiğinde Carcharodon Megalodon ismi verilmiş ve ejderha olduğunu sanılmıştı. Fakat sonrasında yapılan araştırmalar, bulunan dişin ejderhaya değil; bir tür köpekbalığına ait olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Denizlere 20 milyon yıl boyunca hükmeden Megalodon, 2.5 milyon yıl önce ansızın yok olmuştu. Bazı bilim insanları Megalodon’ların yok oluşunu soğuyan denizlere ve balinaların artışına bağlarken, ortaya atılan iddiaların hiçbiri bugüne kadar kanıtlanamamıştı. İddiaların kanıtlanamaması sebebiyle National Science Foundation, Megadolon’ların neslinin tükenmesinin nedenini bulacak ilk kişiye 204 bin dolar ödül vereceğini duyurdu.

Megalodon Ödül 1

Fosilleri yok

“Megalodon’ların yok olmalarıyla ilgili birden fazla iddia var” diyen Profesör Sora Kim, “Bilim insanları, Megalodon’ların mevcut av yelpazelerinin değişimiyle iklimin soğumasının birleşiminden ötürü yok olduğunu söyleseler de bunlar hipotezden öteye geçemiyor. Hipotezi kesin olarak ortaya koyan titiz bir çalışmaysa henüz yok” açıklamasını yaptı.

Megalodon başta olmak üzere köpekbalıklarının tarihine dair elimizde çok az bilgi olmasının sebebiyse bu hayvanların kemik yerine kıkırdaklı yapılara sahip olmaları. Geride fosil bırakmayan köpekbalıkları türlerinin sadece dişleri elimize geçiyor. Hatta o kadar fazla köpekbalığı dişi fosili mevcut ki bugüne kadar en çok bulunan fosiller köpekbalığı dişlerinden oluşuyor.

Megalodon Ödül 1 2

İzotopik parmak izleri bulunacak

Bulunan Megalodon dişlerinin üzerindeyse izotop incelemeleri yapılması planlanıyor. Bu yolla antik hayvanların neden yok olduğuna dair ilk ipuçlarının bulunabileceğine inanılırken, Megalodon’un yaşadığı çevreye dair de çıkarımlar yapılmasının önünün açılması bekleniliyor.

Projeyi tasarlayan ve para ödülü verilmesini kararlaştıran Profesör Kim ise konuyla ilgili “İzotopik parmak izi çıkarımı, sorulara açıklayıcı cevapların verilmesini sağlayacak” açıklamasını yaptı. Üç yıllık bir proje tasarlayan Profesör Kim ve ekibinin, araştırmaları sonucunda Megalodon araştırmalarına önemli katkılar yapacakları düşünülürken, antik hayvanlara dair beklenmedik keşiflerin yapılacağı düşünülüyor.