Mercedes’in Sürücüsüz Otobüsü Turist Gezdiriyor

Mercedes’in Sürücüsüz Otobüsü Turist Gezdiriyor

Mercedes Benz’in CityPilot adındaki yeni sürücüsüz otobüsü Hollanda’da turistlere hizmet vermeye başladı. 20 kilometrelik bir rota üzerinde hizmet veren otobüs, Amsterdam şehrinin önemli yerlerinde turist gezdiriyor.

Amsterdam’ın Schiphol havaalanı garından hareket eden Mercedes Benz’in CityPilot otobüsü buraya yakın olan Haarlem kenti arasında çalışıyor. Mercedes Benz’in CityPilot otobüsü donanım olarak GPS, radar, onlarca kamera ile sürücüsz olarak belli bir rotada ring seferler yapıyor. Mercedes Benz CityPilot yolu üzerindeki trafik ışıklarını, yaya geçiş noktalarını ve trafik işaretlerini tanıyabiliyor. Meskün olmayan mahallerde hızı 70 km’ye kadar çıkabilen Mercedes Benz’in CityPilot otobüsü şehir içinde 20 km hızdan yukarı çıkmıyor.

Aşağıdaki video da Mercedes Benz’in CityPilot otobüsünü ve yaptığı işi çok daha kolay anlayabilirsiniz. Mercedes Benz’in CityPilot aracı yine de sürücü koltuğunda acil durumlar için bir profesyonel sürücü bulunduruyor, gerekli durumlarda bu kişi sürüşü devir alabiliyor. Son derece lüks iç donanıma sahip olan CityPilot, Hollanda’nın en popüler toplu taşıma araçlarından biri oldu bile.

YORUMLAR