Mikro Heykeller Yapan Türk Sanatçı Saç Teline Besmele Yazdı

Mikro Heykeller Yapan Türk Sanatçı Saç Teline Besmele Yazdı

Bunun için çok mu düşündü yoksa oldukça boş zamanını mı vardı bilemiyoruz ancak dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri olarak bilinen Necati Korkmaz, mikroskop altında saç teline “Besmele” yazmayı başardı.

Necati Korkmaz bunun için hiç teknolojik bir altyapı kullanmadı, nano botlar veya lazer sistemler kullanmadı. Sadece doğal malzemeler ve bir mikroskoptan faydalandı.

Necati Yılmaz, 4 haftayı aşan çalışmasında tilki bıyığının ucu ile Besmele saç teline sığdırmayı başaran sanatçını eserini çıplak gözle görebilmek mümkün değil, bir mikroskop gerekiyor.

AA muhabirine daha önce de mikro çalışmalar yaptığını söyleyen Korkmaz, “Dünyada saç kılının üzerine yazılmış el yazısı yok. Diğer mikro heykeltıraşlarla 'kim daha küçük yazar' diye rekabet halindeyiz. Yazabiliyorlarsa buyursunlar, aynısını yazsınlar” diye diğer sanatçıları meydan da okudu.

Bir kişinin günde en fazla yarım saat mikroskoba bakabileceğine işaret eden Korkmaz, “Çünkü göz çok çabuk yoruluyor. Yazarken ortamın çok sessiz olması gerekiyor. El titremesi, nefes ve nabız dahi çok önemli. Bu sanatın malzemeleri de çok özeldir. Kırtasiyeden alınan veya Avrupa'dan getirilen malzemelerle bu sanat yapılmaz. Tabiattan bulmak gerekiyor. Yazı için tilki bıyığının tek bir kılını, heykel yaparken de bahçe örümceğinin eklemlerindeki kılı kullanıyorum. Bunlar gözle görülemeyen mikroskobik malzemeler. Saç kılı mikro ölçülerdedir. Üzerindeki yazı ise daha küçük olduğundan çıplak gözle görülmesi mümkün değil. Mikroskopla 40 kat büyütüldüğünde ancak görülüyor." Diyerek işinin zorluklarını ve detaylarını da aktardı.

Korkmaz eğer destek bulursa Guinness Rekorlar Kitabı’na da başvuracak. 

Android Kullanan En Küçük Telefon Tanıtıldı

İşte Dünyanın En Küçük Bilgisayarı: Micro Mote

Dünyanın En Küçük DJ Seti: Openmix

YORUMLAR