Milli Uydunun Sensörlerinde Seri Üretime Geçildi

Milli Uydunun Sensörlerinde Seri Üretime Geçildi

TÜBİTAK Uzay ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜRDAM) altyapı kullanarak geliştirilen NürFET sensörlerinin üretimine başlandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz, uyduların şu an kullanılan birçok haberleşme sistemleri için hayati önem arz ettiğini söyledi.

Uzayda bulunan yoğun radyasyon ortamının, uydu ve haberleşme sistemlerini tahrip ederek zaman içerisinde bozulmalara neden olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Yerküreyle iletişim halinde olan radyasyon doz ölçüm modüllerinin yerli imkanlarla geliştirilmesi gerekir. Bu kapsamda TÜBİTAK Uzay ile birlikte üretilen uydu sistemleri için NÜRDAM altyapısı kullanılarak (10 cGy-10000 Gy) duyarlılığa sahip NürFET sensörlerinin seri üretimine başladık" dedi.

tübitak uydu

Radyasyon modülünün Almanya, Avrupa veya Amerika'dan yaklaşık 350 ila 400 bin dolar civarında bir maliyetle alındığını söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, üretecekleri ürünle bu miktarın 50 bin doların altına düşeceğini dile getirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, seri üretimin ortaya çıkardığı ürünlerin sonucunda yine yurt dışına da ihracat olacağını, yaklaşık 3 ay içerisinde ürünlerin ortaya çıkmasını beklediklerini vurguladı.

Ürünün tamamen Türkiye'de üretilmeye başlandığı ve yurt dışına bu ürün anlamında bağımlılığın biteceğine işaret eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli ürün ve patentlenebilen ürün olacaktır. Bu ürünü Türkiye'de ilk defa biz üretmiş olacağız. Bu ürün sensör anlamında üretiliyor. Her bir sensör, bir silikon pul üzerinde yaklaşık 50 ile 100 bin adede kadar sayısı çıkabiliyor. Biz bu altyapıyı tasarlarken küçük çaplı bir üretim düşünmedik. Her üretimi seri üretim olacak şekilde tasarladık.Bu açıdan hem maliyet düşmekte hem de gelecek talepleri de çok rahat bir şekilde karşılayabileceğiz”

Kaynak: AA