Yerli Askeri Veri Aktarım Sistemi MilSOFT Link-M İlk Mesajını Gönderdi

milsoft link-m

Birlikler arasında taktik alışverişinin güvenli yollardan gerçekleştirilebilmesi adına geliştirilen veri linki sistem, kullanıma hazır hale getirildi. MilSOFT tarafından geliştirilen veri aktarım sistemi Link-M, ilk mesajını gönderdi. Askeri platformlar ve komuta merkezleri arasındaki taktik bilginin güvenli şekilde taşınması amacıyla yürütülen çalışmalarda önemli bir başarıya imza atıldı. MilSOFT tarafından yerli ve milli taktik veri linki yazılımı geliştirildi.

Yaklaşık 20 yıldır sistem entegrasyonu ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösteren MiSOFT, asıl olarak savunma sanayi ürünleriyle tanınıyordu. Şirket son ürünüyle taktik data linkler ve mesajlaşma sistemini millileştirerek, birlikler arasında aktarılan verilerin güvenliğini sağladı.

milsoft link-m 1

Yurt dışından tedarik edilen NATO standardı taktik veri linki sistemlerini (Link-11, Link-16 ve Link-22) yerlileştiren MilSOFT, ayrıca linkin erişim mesafesini uzatan bir işlemciyi de geliştirmeyi başardı. Şirketin 2009'dan itibaren ortaya koyduğu bu taktik veri linkleri gemi, denizaltı gibi platformlara entegre etmeye başlandı.

Link-M ismi verilen ürünün, yurt dışında üretilen muadillerinden önemli farklılıklar ve üstünlükler gösterdiği de söylenenler arasında yerini aldı. Türkiye'de üretilen milli telsiz, modem ve kripto sistemleriyle görev yapabilecek Link-M, askeri platformlar arasında milli linkle oluşturulan bir ağın kullanılmasına imkan verecek. Yerli ve milli taktik veri linkinin NATO sistemlerindeki iznine bağlı yazılım/donanım kullanım zorunluğunu ortadan kaldırması ihracat konusunda da önemli bir potansiyel sunuyor. Link-M, bu özelliği sayesinde istenilen dost ve müttefik ülkelere, üçüncü ülkelerin izni olmaksızın satılabilecek.