Morgan Stanley'in Raporu, AMD Hisselerini Vurdu!

Morgan Stanley'in Yeni Raporu, AMD Hisselerini Vurdu!

ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, yayınladığı yeni raporda; 2018 yılında kripto para madenciliği için gelen işlemci talebinin düşeceğini açıkladı. Raporun ardından AMD'nin hisse senedi fiyatı yaklaşık yüzde 9'luk bir düşüş yaşadı.

Morgan Stanley analisti Joseph Moore tarafından hazırlanan rapora göre, AMD, kripto para madenciliği için teşvik ettiği işlemci ve grafik yongalarında, önümüzdeki yıl 250 milyon dolarlık bir düşüş yaşayacak. Moore, video oyun konsolu talebinin yüzde 5,5 oranında düşeceği tahmininde de bulundu.

Yayınlanan raporun ardından AMD hissleri yüzde 9'luk bir düşüş yaşadı. Şirket tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan kazanç raporuna göre, 3'üncü çeyrekte şirketin işlemci ve grafik departmanı tam 819 milyon dolar kar elde etmiş. Bu da 2016’nın 3'üncü çeyreğine göre tam yüzde 74’lük bir artışa işaret ediyor.

Yayınlanan kazanç raporundaki değerlerde Radeon grafik birimlerinin ve masaüstü Ryzen işlemcilerinin büyük bir payı bulunuyor. Bu işlemciler, kripto para madenciliği yapan insanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Joseph Moore, artan bu talebin kademeli olarak azalacağını ve 2018 yılında yüzde 50 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte AMD’den gelen başka bir raporda kripto para madenciliğine bağlı kazancın 4'üncü çeyrekte 3. çeyreğe oranla yüzde 15 azalması bekleniyor. Şirketin CEO’su Lisa Su, bu artışın sürekli devam etmeyeceğini söylerken, kripto para madencilerinden gelen taleplerin yakında azalarak stabilleşmesini beklediklerini söyledi.

Lisa Su yaptığı açıklamada, kripto para madenciliğinin AMD’nin kazançlarında önemli bir yere sahip olacağını söyledi, ancak Morgan Stanley tarafından yayınlanan rapor, AMD'nin önümüzdeki sene büyük bir gelir kaybı yaşayacağını söylüyor. Bakalım yapılan öngörüler ne derece doğru çıkacak?

YORUMLAR