Parkinson Hastalığının Tedavisi Uzayda Olabilir

Parkinson Hastalığının Tedavisi Uzayda Olabilir

SpaceX Dragon'un, parkinson hastalığının tedavisinin araştırılması için Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilen bilimsel araştırma malzemelerini yarın istasyona ulaştıracağı ve çalışmaların yakın zaman sonra başlayacağı açıklandı. 

NASA bir süre önce bütçe kısıtlamaları sebebiyle uzaya daha az roket gönderme kararı almış ve UUI için yaptığı görevleri iptal etmişti. Yine de istasyona göndermek istediği malzemeleri, Elon Musk'ın kurduğu SpaceX gibi özel şirketlerin roketleriyle göndermeye devam eden NASA, son görevden sonra istasyona ulaşacak malzemelere dair detaylı bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada SpaceX Dragon'un çarşamba günü uzay istasyonuna ulaşmasının beklendiği kaydedilirken, son fırlatmanın ardından SpaceX'in diğer görevleriyle birlikte 12. kez Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme götürmeyi başardığının da altı çizildi.

Dragon kapsülünde, Parkinson hastalığının ve kozmik ışınların kaynağının araştırılması için gereken deney malzemelerin yer aldığını söyleyen NASA, parkinson hastalığı proteini olarak bilinen LRRK2 kristallerinin daha iyi araştırılması için büyütülmesi gerektiğini; ancak yerçekiminin kristallerin büyümesini zorlaştırdığını söyledi. Bu sebeple hastalığın gelişim evrelerini saptamak ve tedavisi için çözüm aramak için çalışmaların uzayda devam etmesi gerektiği de açıklamalar arasında kendisine yer buldu. 

NASA'ya İş Başvurusu Yapan Minik Afacana Cevap Geldi!

NASA'nın Mars'a İnsan Götürecek Parası Yok

SpaceX Bir İlki Daha Başardı!

YORUMLAR