Rusya, Uzaya Lüks Bir Otel İnşa Etmeye Hazırlanıyor

Rusya, Uzaya Lüks Bir Otel İnşa Etmeye Hazırlanıyor

SpaceX ve Blue Origin gibi ABD'li şirketler, hatrı sayılır bir meblağı ödeyen müşterilerini uzay yolculuğuna çıkarmaya hazırlansa da, Rusya bu konuda çok daha görkemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Dünya manzaralı bir otel odasında kalmak ister miydiniz? Düşüncesi bile inanılmaz heyecanlandıran bu hayal, çok yakın bir zamanda gerçek olabilir. Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) ultra lüks bir otel inşa etmeyi planlıyor!

Uykunuzdan uyanıyorsunuz ve gözlerini açtığınızda karşınızda uzayın sonsuz derinliği.. Elbette bunun bedeli de, kendisi gibi görkemli olacak. Roscosmos tarafından yapılacak bu oteldeki deneyim için 40 milyon euro'yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Hatta para benim için sorun değil diyorsanız, 20 milyon dolar daha vererek bir kozmonot ile uzay yürüyüşüne dahi çıkabilirsiniz.

Rusya, Uzaya Lüks Bir Otel İnşa Edecek

Uzay araçları ve çeşitli uzay malzemeleri üreten Rus şirketi RKK Energia tarafından inşa edilecek lüks uzay otelinin, 280 ila 446 milyon dolara mal olabileceği söyleniyor. RKK Energia, bir bilim laboratuvarı ve güç kaynağı istasyonu olmak üzere iki modülü oluşturmaya başladı bile. Her ne kadar ikinci modül planın bir parçası olsa da, Rus hükümeti sadece birincisini ödüyor.

Otelde her biri 9 inç pencereli iki metreküp civarında dört uyku odası olacak. Ayrıca, iki tıbbi ve hijyen istasyonlarının yanı sıra, 16 inç pencereye sahip bir salon da yapılacak. 

Rusya, Uzaya Lüks Bir Otel İnşa Ediyor

RKK Energia, uçuş başına bir veya iki turist götürmeyi umuyor. Şirket, otelin yapımını hızlandırmak için 4 milyon dolar ön ödeme yapabilecek 12 zengin yolcu arıyor. Ve eğer yılda bir kez uzay otelinde bir hafta süreyle en az altı yolcu kalırsa, şirket yedi yıl içinde yatırımını telafi edebilir.

Projenin 2022 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu arada ISS'nin 2028 yılında emekliye ayrılacağını da belirtelim. Bakalım insanlığın uzaydaki ilk lüks oteli hedefine ulaşacak mı. Vakit bol, bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR