Samsung 28 Milyar Dolar Nakit Paraya Sahip

Samsung 28 Milyar Dolar Nakit Paraya Sahip

Samsung'un son 2 yılda aldığı yol pek çok teknoloji meraklısının dikkatini cezbediyor. Zira şirket Android platformunun gelişmesi ile birlikte elde ettiği deneyimi kaliteli ürünlere ve kampanyalara dönüştürmeyi başararak Android üreticiler arasında liderliği elde etti. Bunun yanında Apple'a karşı da mobil cihazlarda ciddi bir rakip olmayı başaran şirketin bir kaç yıl sonra daha da büyük olacağı kesin görünüyor.

Wall Street Journal'a göre Samsung'un net karı Mart 2013'te tam yüzde 42 artış gösterdi ve şirketin borçlarını mevcut varlıklarından düştüğümüzde 28.5 milyar dolarlık nakit parası olduğunu görebiliyoruz. Geçtiğimiz seneye göre 3 katına çıkmış olan bu zenginliğin yüzde 74'ünden Samsung Mobile departmanı tek başına sorumlu.

Bu elde edilen yüksek geliri hangi alanlara yönlendireceği sorulan Samsung'un bu konuya cevabı rekabeti arttırıcı tesisler, araştırma geliştirme departmanları ve pazarlama olarak gerçekleşti. Gelecek yıllarda Galaxy serisi akıllı telefon ve tabletlerini daha da geliştirmek için bu kaynakları kullanacak olan Samsung'un karşısında durabilecek çok az şirket var ve bu da bir aksilik olmazsa Samsung'un yerini koruyacağına işaret ediyor.

Apple'ın iOS 7 ile birlikte getireceği yeni özelliklerin Samsung ve Apple arasındaki rekabeti nasıl etkileyeceğini de merakla izliyor olacağız.

Google Glass'ın pil ömrü sadece 5 saat çıktı

YORUMLAR