TÜBİTAK'ın Reddettiği Proje Harvard'a Gidiyor

TÜBİTAK'ın Reddettiği Proje Harvard'a Gidiyor

TÜBİTAK tarafından 'eksik belge' sebebiyle kabul edilmeyen lise öğrencilerinin projesi, dünyanın en köklü eğitim kurumlarından birisi olan Harvard Üniversitesi'nin radarına girdi.

DHA'nın haberine göre, Manisa'daki bir özel okulda okuyan 10. sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak ve 11. sınıf öğrencisi Seda Erol'un melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakteleri temizleme özelliğiyle ilgili projesi, Harvard Üniversitesi'nin ilgisini çekti.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı, Ağustos ayından bu yana araştırma üzerinde çalıştıklarını söyledi. İnsanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını tespit ettiklerini belirten Avcı, "Bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler tamamen kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. Biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan aynı zamanda antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje için Harvard'dan davet aldık" dedi.

Projeye hayat veren iki öğrenciden biri olan 11. sınıf öğrencisi Seda Erol, Harvard'dan davet aldıkları için çok mutlu ve çok heyecanlı olduklarını belirterek, "Klima filtrelerinden örnekler aldık, bakterilerin kolonileşmesini gözlemledik. Ardından bitkisel yağların etkisini araştırdık ve melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını bakterilerin üremesini önemli derecede sınırlandırdığını, hatta azalttığını gözlemledik" ifadelerini kullandı.

10. sınıf öğrencisi Göktuğ Altıparmak ise, "Normalde klima filtrelerimizi temizlemeyi amaçlamıştık ancak havadaki bakterileri ciddi miktarda azalttığımızı gözlemledik. Kanserli hastaların akciğerleri bakterilere karşı daha dirençsiz oluyor, bunlara da çok ciddi bir yarar sağlayabileceğini düşünüyorum" dedi.

Biz de Tamindir ekibi olarak kendilerine Harvard yolunda başarılar diliyoruz!

YORUMLAR