Türk Hava Yolları ile HAVELSAN Arasında Önemli Anlaşma

Türk Hava Yolları ile HAVELSAN Arasında Önemli Anlaşma

Türk Hava Yolları (THY), pilotaj eğitiminde kullanılan simülatörlerin temini için HAVELSAN ile anlaştı.

Türk havacılık sektörünün iki dev ismi, THY ve HAVELSAN yerli simülatör anlaşmasına imza attı. 

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “HAVELSAN ailesinin Türkiye ve sivil havacılığa kattığı değer açısından bu beş simülatörle hem NEO hem de MAX ile birlikte, havacılık sektörümüzde çıtayı biraz daha yukarı taşımış olacağız”  dedi.

Türk sivil havacılığının son 15 yılda çok mesafe katettiğini ve THY olmak üzere sivil havacılık şirketlerinin gittikçe büyüdüğünü ifade eden Aycı, savunma sanayisinde de başarılı hamlelerin yapıldığına dikkat çekti. 

HAVELSAN ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde geçmişte yerli sivil uçuş simülatörünün tamamlandığını anımsatan Aycı, “Bir sonraki aşama yerlilik oranını artırmaktır. Özellikle o alanda verimli ise, değerli parçaların da ülkede üretimini sağlamak gerekli ama ölçek meydana getiremediğimiz zaman verimsiz ve fantezi üretimlerle kendimizi kandırmış oluruz”  dedi.

HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ise Güney Kore, Pakistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kuveyt ile Katar gibi ülkelerde birçok proje yaptıklarını söyleyerek, "Askeri simülatör konusundaki yeteneğimizi sivil hayata geçirme konusunda karar aldık. Bu kararımızda da THY Yönetiminin çok etkisi var. Burada bize güvendikleri ve işbirliği yaptıklarından dolayı THY yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ediyorum”  ifadelerini kullandı.