Türk Mühendisler İnsansız Denizaltı Geliştirecekler

Albayrak silahlı insansız denizaltı

Son zamanlarda geliştirilen insansız hava araçlarıyla adından söz ettiren Türk mühendisler, hedeflerini denizlere çevirdi. Albayrak Şirketler Grubu, Silahlı Deniz Aracı (SİDA) projesi için harekete geçtiğini duyurdu.

Başka ülkelerden insansız hava aracı almakta zorluklar çeken Türkiye, hava araçlarını kendi üretme yolunu seçmiş ve bugün kadar oldukça başarılı araçlar ortaya çıkarmıştı. Devlet kurumlarının desteklediği özel şirketler, bugüne kadar onlarca insansız hava aracını Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmişlerdi. Farklı operasyonlarda sorunsuz şekilde kullanılan ve önemli görevler üstlenen SİHA’ların geliştiricilerinden Albayrak Şirketler Grubu, bugün önemli bir açıklama yaptı.

Albayraklar Savunma ve Karadeniz Teknik Üniversitesi ortaklığıyla geliştirilmeye başlanılan yeni proje kapsamında dünyada bir ilki gerçekleştirmek istediklerini söyleyen yetkililer, vatoz benzeri insansız denizaltı aracı geliştirme peşinde olduklarını ve bunun için çalışmalara başladıklarını söylediler. Kripto akustik ses dalgalarıyla kontrol edilmesi planlanan deniz aracının, öncelikle göz aracı olarak tasarlandığı; ancak üzerinde yapılacak küçük değişikliklerle birlikte askeri alanda da kullanılabileceği belirtildi.

SİDA

Sinyal emici boyalarla kaplanması ve iç kabukları sayesinde radarlardan kolayca kaçabilecek ve deniz zemininde hareket halindeyken, tespit edilmesi imkansız hale gelecek olan yeni aracın, önemli bir silah yükü taşıyabileceği kaydedildi. Bir gemiyi batırabilecek güçte mühimmatı hedefe götürebilecek olan SİDA hakkında konuşan Albayraklar Şirketler Grubu Üst Yöneticisi Sertan Ayçiçek, "Bunlardan biri kabloluydu ki 200-300 metre mesafeye kadar gönderilebiliyordu. Diğer tipte ise kablosuz olarak elektromanyetik dalgalarla bir kilometreye kadar kontrol sağlayabiliyordu. Biz bu sistemde dünyada ilk defa hayvansı formda, tamamen bir vatoz balığı büyüklüğünde ve şeklinde olmak üzere, akustik ses dalgalarıyla hareket eden, aynı zamanda telemetrik akustik koordinat GPS sistemiyle koordine edilen bir silahlı insansız deniz aracı geliştiriyoruz. Şu an prototip çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde devam ediyor." dedi.

Günümüz teknolojisiyle böyle bir aracı 300 metre derinlikte tespit edebilecek teknolojinin olmadığının altını çizen Ayçiçek, 12 saat sürekli hareket edebilen ve denizaltında 240 saat uyku modunda kalabilen cihazın, istenmesi durumunda bomba taşıyabilecek hale hemen getirebileceği söylenenler arasında yer aldı. 

YORUMLAR