Türk Öğrenciler Kendini Onarabilen Zırh Yaptılar

Türk Öğrenciler Kendini Onarabilen Zırh Yaptılar

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencileri "kendini onaran balistik kaplama" teknolojisini yerli imkanlarla geliştirmeyi başardı.

Öğrencilerin geliştirdiği zırh, Mimar ve Mühendisler Grubu'nun (MMG) düzenlediği İnovasyon Sergisi'nde tanıtıldı.

Enis Yaşar ve bir grup doktora öğrencisi tarafından hayata geçirilen proje, özellikle savunma ve saldırı gibi muharebe durumlarında kullanılabilecek. Projenin geliştiricisi Enis Başar,  'kendini onaran balistik kaplamanın' savaş ve askeri havaalanlarında kullanılan yakıt tankerlerinin dış yüzeyine uygulanabildiğini, çatışma esnasında yakıt tankına isabet eden şarapnel ve kurşun deliklerinin anında onarılabildiğini ve yakıtın yayılarak daha fazla tehlike arz etmesinin önlenebildiğini söyledi.

Anadolu Ajansına konuşan Yaşar, teknolojiyi tamamen yerli imkanlarla geliştirdiklerini ve bunun sevincini yaşadıklarını ifade etti. Enis Yaşar, bu teknolojinin bugüne kadar ABD ve Fransa'dan satın alındığını anlatarak, "Bu tip ürünleri daha önce yurt dışından satın aldığımız için, nerede ve nasıl kullanacağımızı, kaplamayı satın aldığımız ülkeler bize söylüyorlardı. Mesela; 'şurada kullanmayacaksın', 'şunlarla savaşırken bunu kullanamazsın' diyebiliyorlardı. Kendini onaran kaplama teknolojisinde yaşadığımız bu yurt dışına bağımlılığımızda artık sona erdi" diye konuştu.

Türk Savunma Sanayi Artık Milli Yazılım Kullanacak

ASELSAN'ın Lazer Savunma Sistemi Testleri Başarıyla Geçti

Milli Mobil Lazer Savunma Sistemi Gövde Gösterisi Yapacak

YORUMLAR