Türkiye'nin Genç Yetenekleri Yarını İnşa Ediyor

Türkiye'nin Genç Yetenekleri Yarını İnşa Ediyor

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı'nın (TTGV) "Yarını İnşa Et" programı kapsamında sağlık, çevre ve enerji, akıllı şehirler başlıklarında birbirinden harika projeler tasarlayan gençlere ödülleri verildi.

TTGV vakfının Intel işbirliğiyle başlattığı ve bu yıl itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın da desteğini alan "Yarını İnşa Et" dijital dönüşüm programın birinci döneminde ödüller sahiplerini buldu.

Sağlık, akıllı şehirler, çevre ve enerji alanlarında projeler geliştirilen genç dehalar, yalnızca Türkiye'nin değil aynı zamanda tüm dünyanın yarınını inşa edecek fikirleriyle herkesin takdirini kazandı.

9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin katıldığı programın ilk döneminde, Gaziantep Şahinbey Belediyesi Bilim ve Sanat Merkezi’nden Grup Anka'nın geliştirdiği "Bizlere Yer Verir Misiniz?" projesi birinci oldu. Yaşlıların, hastaların ve engellilerin toplu taşıma araçlarında daha rahat yolculuk yapabilmesi adına ellerindeki kart ile açılabilen koltuk düzeneği tasarlayan gençler, yurt dışında gerçekleşen "Maker Faire" fuarına gitmeye hak kazandı.

Programda dereceye giren bir başka proje ise Gaziantep Hacı Muzaffer Bakbak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Thunder Birds takımı tarafından tasarlanan "Akıllı Ev" oldu. Projede öğrenciler, güvenlik, ısıtma, aydınlatma ve havalandırma gibi şeyleri uzaktan kontol edebilen ve bu sayede tasarrufu sağlayan bir cihaz geliştirdi.

"Zorluğa Bir Işık da Bizden" projesiyle Çaçaron rumuzlu Gaziantep Şahinbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de dereceye girmeye hak kazandı. Fiziksel veya görme engelli, ya da yürüme zorluğu yaşayan kişilerin yaya geçidinden güvenli bir şekilde geçmelerini sağlayacak bir model oluşturan genç yetenekler, toplumdaki dezavantajlı kesimlerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak istiyor.

TTGV ile birlikte programı hayata geçiren Intel, en başarılı 5 projeyi geliştiren takımın öğrencilerine teknoloji hediye çeki armağan etti.

YORUMLAR