Ünlü Grubun Şarkısı Namib Çölü'nde Sonsuza Kadar Çalacak

toto africa çöl

Dünya’nın ilk çölü sonsuza dek, en çok dinlenen şarkılardan bir tanesi olan Toto’dan Africa şarkısıyla inleyecek! Namibyalı sanatçı Max Siedentopf, hazırladığı küçük bir sistemi Namib Çölü’ne yerleştirerek, unutulmaz klasiklerden bir tanesi olan Africa şarkısının Güneş sönene kadar çalmasını sağladı. 

1982 yılında yayınlanan, birçok ülkede en çok dinlenenler arasına giren, 2017’de internet üzerinden en çok dinlenen şarkılardan biri olan ve YouTube üzerinde 440 milyon izlenmesi bulunan Africa, ait olduğu yere döndü. 

İlginç denemenin sahibi Siedentopf, “Toto’nun sonsuzluğa ulaşmasını sağlamak istedim. Şarkıya saygımı göstermek ve Africa’nın gerçekten Afrika’da çalmasını sağlamaya çalıştım” açıklamasını yaptı. 

Toto’yu sonsuzluğa ulaştırmak için 55 milyon yıllık olduğu düşünülen Namib Çölü’nü seçen sanatçı, satın aldığı altı farklı hoparlörü, kimseye söylemediği bir noktaya götürdü ve hepsini beyaz blokların üzerine yerleştirdi. Blokların üzerine hoparlörün yanı sıra müziği çalacak sistemlere güç verecek güneş enerjisi panelleri yerleştiren Siedentopf, gezegenin en çok güneş ışığı alan yerlerinden birinde güneş enerjisiyle çalışan hoparlörlerin Güneş sönene kadar çalışabileceğini aktardı.

Çölün yıpratıcı ortamının elektronik aletlere zarar vermesinin çok muhtemel olduğunu ve bir süre sonra hoparlörlerin bozulabileceğini bildiğini dile getiren Siedentopf, yine de böylesine bir şeyi yapmak istediğini aktardı.