Uzay Turizmi için Satılan Biletlerin Hepsi Tükendi

Uzay turizmi için satışa çıkan biletlerin tükendiği, bugün Virgin Galactic tarafından yapılan açıklama sonrasında doğrulandı.

uzay turizmi virgin galactic

Uzay turizmi için satışa çıkan biletlerin tükendiği, bugün Virgin Galactic tarafından yapılan açıklama sonrasında doğrulandı. İnsanları uzaya çıkarıp, tekrar dünyaya getirebilecek uzay aracı teknolojileri konusunda çalışmalarını sürdüren şirket, biletlerin ön siparişini tekrar açacaklarını duyurdu.

Medya ve havayolu girişimleri ile bildiğimiz İngiliz merkezli Virgin, birkaç yıl önce uzay turizmi yapmak üzere Virgin Galactic isminde bir şirket kurmuştu. Geliştirilen uzay aracı ile ilk başarılı testlerini yapan şirket, testlerin ardından ilk biletlerini ön siparişe açmıştı. Yaklaşık 8 bin bileti ön siparişe açan Virgin Galactic, bugün yaptığı açıklama ile bütün biletlerinin tükendiğini söyledi. 1000 dolardan rezervasyon bileti satan Virgin, biletlerin tükenmesinin ardından yoğun ilgiyi karşılamak adına bilet satışına tekrar çıkacaklarını dile getirdi.

Fakat gerçek uçuşların başlamasının ardından bilet fiyatlarının bin dolar olmayacağı hatırlatıldı. Daha önce şirket, yaklaşık maliyetin koltuk başına 250 bin dolar seviyelerine çıkabileceğini tahmin etmişti. 1000 dolarlık ön sipariş biletlerin ise sadece yer ayırtmak adına alınması gerektiğini kaydetmişti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Virgin Galactic Ticari Müdürü Stephen Attenborough, talebin artmasının teşvik edici olduğunu vurguladı. Attenborough, 'Uzay Gemisi 2' isimli aracın uçuş hazırlıkları için New Mexico'daki fırlatma üssüne taşındığını, 2 aracın daha yapımına hızla devam edildiğini kaydetti.

Uzay turizmi için hedef 80 kilometre

Virgin Galactic, tamamen uzaya kadar insanları götürüp geri getirmek gibi çılgınca hayallerin peşinde koşmuyordu. Uzay sınırı olan ve yerçekiminin azaltığı 80 ila 100 kilometre yüksekliğe kadar güvenli şekilde tırmanan araçlar geliştirme uğraşındaydılar. Böylece insanlar gerçekten uzay sınırı geçmiş olacaklar ve birlikte seyehat edebileceklerdi. Daha yüksek irtifalara ulaşılması durumunda ise aynı anda çok fazla yolcu taşınamıyor ve yolcuların güvenlikleri tam anlamıyla sağlanamıyordu.

Şu ana kadar yaklaşık 8 bin rezervasyon alan ve 6 kişilik kabinlerde yolcuları uzaya taşımaya hazırlanan Virgin Galactic, 80 kilometre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bulunduğu yüksekliğin iki katı olan bu mesafeden dünyanın büyük bir bölümünün görülebileceği belirtiliyor. Şirket tarafından 2018 Aralık'ta atmosferde 82 kilometre yüksekliğe çıkılarak uzaya başarılı bir test uçuşu gerçekleştirildiği duyurulmuştu.

YORUMLAR