Uzaya Kaçmak İsteyen Türk Sayısında Artış Kaydedildi

Uzaya Kaçmak İsteyen Türk Sayısında Artış Kaydedildi

Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız Asgardia Uzay Koloni Projesi web sitesi güncellenince ortaya son derece ilginç bir durum çıktı. 500 bin kişiye ulaşmasına ramak kalan Uzay Vatandaşlığı başvurularına Türkiye’den büyük talep var.

Asgardia Projesi Nedir?

Bu ilginç proje nanobilim alanında uzman Rus bilim adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından yürütülüyor. UNESCO Bilim ve Uzay Komitesi üyelerinden olan Igor Ashurbeyli aynı zamanda Aerospace International Research Center adlı uluslararası uzay araştırma kurumunun da kurucusu. Asgardia Projesi’sinin ana hedefi insanoğlunun uzaya erişimini artırmak ve Dünya'yı asteroid yağmurlarından ve uzay çöplerinden korumak. Asgardia aslında uzaya gönderilecek bir uydu ve insanoğlunun uzayda sahip olduğu bir toprak parçası olarak resmiyet kazanmasına çabalanıyor.

Asgardia’nın var olabilmesi için Birleşmiş Milletler tarafından tanınması gerekiyor. Bu da 100 bin vatandaşı barındırıyor olması anlamına geliyor. 488 bin 363 başvuru toplamayı başarabilen projenin vatandaşlık başvuruları resmi web sitesinden takip edilebiliyor. Asgardia’ya en kalabalık başvuru Çin’den yapılmış, hemen arkasından ABD ve 3’üncü sırada da Türkiye yer alıyor. Türkiye’den yapılan başvuru sayısı 41 bin 204 olarak kayıt altına alınmış.

Aşağıdaki grafik solda Asgardia başvuruları, sağda başvuru yapan ülkelerin dünyadaki gerçek nüfusları olarak iki farklı tabloyu işaret ediyor. 

İlk Uzay Ülkesi Asgardia Vatandaşlarını Bekliyor

YORUMLAR