Volkswagen, Kaza Yapan Arabalardan Telefon Kılıfı Yaptı

Volkswagen, Kaza Yapan Arabaların Parçalarından Telefon Kılıfı Yaptı

Volkswagen, araba kullanırken mesajlaşmanın ölümcül sonuçlara yol açabileceğini vurgulamak adına çok önemli bir farkındalık kampanyası başlattı.

Yapılan araştırmalar, araba kullanırken mesaj yazmanın kaza yapma oranını 23 kat artırdığını ortaya koyuyor. Bu çarpıcı istatistikten yola çıkan Alman otomotiv devi, araba kullanırken mesajlaşan sürücülerin kaza yaptığı arabaların parçalarından, telefon kılıfları üretti ve adını da "Crashed Cases" koydu.

Kampanyanın startı ise bu yılın Şubat ayında İsveç'te verildi. Ülkede araba kullanırken telefon kullanımının yasak olmasına rağmen bu sebeple gerçekleşen 153 kazaya dikkat çekmek adına, kaza yapan arabaların parçalarından 153 el yapımı telefon kılıfı yapıldı.

Volkswagen'in kampanya ile ilgili hazırladığı reklam filmi:

"Crashed Cases" kampanyası ile ilgili açıklamalar yapan Volkswagen Stockholm marka müdürü Johan Karlson, "Hasarlı araçlarla yapılan bir telefon kılıfının, araba kullanırken telefonu elinize almadan önce iki kez düşünmenizi sağlayacağınıza inanıyoruz. Bu telefon kapları, sürüş esnasında yola odaklanmanızı sağlayacak ve başka işlerle oyalanmaktan sizi kurtaracak sessiz bir hatırlatıcı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Karlson, sınırlı sayıda üretilecek kılıflardan elde edilen gelirlerin, trafik kazalarında yaralanan insanların tedavi masraflarında kullanılacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan 'Yol Güvenliği Araştırması'nda, son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60'ının kaza sırasında cep telefonu kullandıkları tespit edilirken, kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu ortaya konuldu. Ayrıca uzmanlar, yolda yürürken telefonu ile meşgul olan ve kazaya neden olan yayaların sayısının ise oldukça yüksek olduğuna dikkat çekiyor.