WhatsApp Yeni Şifreleme Sistemi Nedeniyle Hükümetlerin Açık Hedefi Haline Gelebilir

WhatsApp Yeni Şifreleme Sistemi Nedeniyle Hükümetlerin Açık Hedefi Haline Gelebilir

Hatırlayacağınız üzere dün yaptığımız bir haberde popüler anlık mesajlaşma servisi WhatsApp'ın yeni bir güvenlik sistemine geçiş yaptığını ve kullanıcıların mesajlarını uçtan uca şifreleme (end to end encryption) yöntemiyle gizlemeye başladığını belirtmiştik. WhatsApp'ın uygulamaya başladığı bu yeni şifreleme sistemi WhatsApp üzerinden gönderilen mesajların WhatsApp sunucularından şifrelenmiş bir şekilde geçiş yapması anlamına geliyor. Yani gönderdiğiniz mesajların içeriğini artık WhatsApp bile göremiyor. Şifreleme anahtarına sahip mesaj alıcısı bu anahtarla şifrelemeyi kaldırarak gönderdiğiniz mesajı görebiliyor.

WhatsApp'ın böyle bir karar almasının arkasındaki neden ise hükümetlerden gelen bilgi erişim talepleri olarak gösteriliyor. Hükümüetler suçluların ve aradıkları kişilerin kişisel bilgilerine erişmek için WhatsApp gibi firmaların kapılarını çalışıyorlar ve bu firmaları kendileriyle iş birliği yapmaya zorunlu hale getiriyorlar. Firmalar iş birliği yapmadıkları takdirde para cezasına çarptırılıyorlar. Bu tarz bir olay Brezilya'da yaşanmış ve talep edilen WhatsApp bilgileri paylaşılmadığı için bir Facebook yöneticisi göz altına alınmıştı.

Kullanıcı Bilgilerini Paylaşmayan Facebook Şefi Tutuklandı!

Hükümetler WhatsApp Engelleme Yoluna Başvurabilir

WhatsApp'ın sahip olduğu yeni şifreleme sistemi firmaya hükümetlerle iş birliği yapmama imkanı verecek; çünkü firma kendisinin bile erişemediği bilgileri hükümetlere servis edemeyecek.Bu da hükümetlerin tepkisini çekebilecek bir durum. Örnek olarak; Çin gibi baskıcı rejimlere sahip ülkelerde şifreleme ile servis verebilmek için firmaların özel lisanslar alması gerekiyor. Ayrıca yeni sistem nedeniyle hükümetlere yardımcı olamayan firma hükümetler tarafından tepki görerek farklı yaptırımlarla da karşılaşabilecek.

WhatsApp'ın dünyanın en yaygın olarak kullanılan mesajlaşma servisi olması da firmanın hükümetlerle karşı karşıya gelme riskini artırıyor.

WhatsApp’da Paylaştığınız Fotoğraflarınız Ne Kadar Güvende?

YORUMLAR