Windows 10 Geliyor Ama PC Pazarı da Hızla Küçülüyor

Windows 10 Geliyor Ama PC Pazarı da Hızla Küçülüyor

Windows 10’un çıkmasına 20 gün kala yayınlana bir rapor PC pazarını Windows 10’un da kurtaramayacağına dikkat çekti. Windows 10’a rağmen PC pazarı yüzde 10 daha küçüldü.

Mart ayında yayınladığımız "PC Satışlarında Düşüş Yaşanıyor, PC'yi Terk mi Ediyoruz?" haberimizden bu yana pazarda yaprak kıpırdamadı. Üreticiler umutlarını Windows 10’un çıkmasına bağlamışlardı ama durum gösteriyor ki bu da çok tetikleyici bir sebep değil.

Bunun sebeplerinden biri Windows 10’un geriye dönük 4 yaşında bir PC’de bile çalışabilmesi. Yani Windows 10, bir önceki sürümü olan Windows 8.1 ve 7’yi çalıştırabilen her makinede çalışabiliyor. Şu anda 9 milyon kadar kullanıcının, Windows 10 Teknik Ön İzleme’sini donanım sıkıntısı çekmeden kullandığını hesap edersek, kullanıcıların yeni bir PC’ye ihtiyaçları olmadığı da ortaya çıkıyor.

Ancak PC üreticileri bu durumun 2016’dan sonra tamamen değişebileceğini düşünüyorlar. Microsoft Windows 10 başarılı ve tatmin edici bir yıl geçirirse, XP kullanıcılarının da Windows 10’a geçmek zorunda kalmasıyla beraber (Windows XP Kullananları Windows 10 Çıktığında Neler Bekliyor?) PC satışlarının 2016 yılının sonbaharına kadar artması bekleniyor. PC pazarında liderlik şimdilik Lenovo’nun elinde. Bu üreticiyi HP ve Dell takip ediyor.

PC Satışları, iPhone Satışlarının Gerisine Düşmek Üzere

PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP

YORUMLAR