Windows 9 Çıkmadan Önce Sızan Tüm Bilgiler

Alman websitesi WinFuture, geçtiğimiz günlerden bu yana betasını ele geçerdikleri Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9 arayüzünden videolarla gelecek nesil bilgisayarlarda bizi ne gibi özelliklerin beklediğinin ilk habercisi oldular. Windows 8 ve W

Windows 9 Çıkmadan Önce Sızan Tüm Bilgiler

Alman websitesi WinFuture, geçtiğimiz günlerden bu yana betasını ele geçerdikleri Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9 arayüzünden videolarla gelecek nesil bilgisayarlarda bizi ne gibi özelliklerin beklediğinin ilk habercisi oldular. Windows 8 ve Windows 8.1 kurmayanlar veya işletim sisteminden memnun olmayan Windows 7 kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği Windows 9, kendisinden önceki iki işletim sistemlerinin sevilen özelliklerini bir araya getirmekle kalmıyor. Mac OSX ve Linux kullanıcılarının sevdiği bazı fonksiyonlara da ağırlık veren Microsoft öte yandan Windows Phone benzeri bir bildirim merkezine de sahip.

Videolarla birlikte bugüne kadar elimize geçen bilgilere göz atalım:

Yeni Başlat Menüsü
Başlat menüsünü Metro arayüzünden arındıran Windows 9, eski türden olan uygulamalar için başlat menüsünün sol kısmını ayırırken yeni nesil uygulamalar başlat menüsünün solunda yer alıyor. Yeni nesil uygulamalarda görsel olarak Metro arayüzü ile bir benzerlik varken, sağa doğru genişletilebilir özelliği sayesinde widget türlerine de yer verebiliyorsunuz.Yeni Multi-Desktop
Mac OSX ve Linux kullanıcılarının uzun zamandır kullandığı ve Windows kullananların sadece üçüncü parti yazılımlarla erişebildi çoklu masaüstü seçeneği geç de olsa olumlu karşılanan bir özellik. Görev çubuğunun üstünde yer alan bir ikon sayesinde farklı çalışma alanları yaratıp silmeniz mümkün olduğu gibi farklı masaüstü ekranlarının navigasyonu da bu ikon aracılığıyla oluyor.


Yeni Bildirim Merkezi
Özellikle Windows Phone'un bildirim merkezini anımsatan bu yeni özellik sayesinde artık masaüstünüzü terk etmeden sosyal medya hesaplarınızdaki hareketlilikleri, gelen e-postaları ve sistem güncellemelerini ufak bir pencereden takip etmeniz mümkün olacak.

WinFuture kanadından yeni bilgiler sızma ihtimali oldukça yüksek olsa da, şimdilik teşhir edilen tüm özellikleri bu başlık altında toplamak istedik.

Windows 9 30 Eylül'de Resmi Olarak Duyurulabilir

Windows 9 Ücretsiz Mi Olacak?

YORUMLAR